Úvod Média

Dům podepřený sochami od Davida Černého bude mít robotickou recepční

06. 03. 2019
Připravovaná budova Nové Invalidovny, která v Praze 8 vyroste do tří let, v sobě propojí osobitou invenci umělce Davida Černého a architektů Davida Wittasska a Jiřího Řezáka. Výsledkem bude skloubení odvážné architektury s moderními technologiemi. Projektové a architektonické práce zajišťuje studio Qarta architektura. Investorem a developerem projektu Nová Invalidovna je společnost Trigema.

Do tří let má v pražském Karlíně stát bytový dům, na jehož podobě se významně podílí výtvarník David Černý. Objekt bude neotřelý zvenku i vevnitř.


Dům má ztělesňovat ležící postavu, kterou ošetřují sochy navržené Davidem Černým. Novostavba vyroste na Sokolovské ulici naproti historické budově národní kulturní památky Invalidovna, od níž ji budou oddělovat jen Kaizlovy sady. I proto dostal projekt developera Trigema název Nová Invalidovna.

„V uplynulých týdnech jsme dokončili převzetí pozemku, se zahájením stavby počítáme na jaře příštího roku,“ uvedl Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema. Projekt bytového domu má už pravomocné územní rozhodnutí a náklady na jeho výstavbu investor vyčíslil na 1,5 miliardy korun.

Samotný dům, který budou podpírat sochy od Davida Černého, vyprojektoval ateliér Qarta architektura. Ten také ve spolupráci s Černým navrhuje interiér společných prostor. Recepce budovy se 144 byty různých velikostí bude vybavena robotickou recepční. Život obyvatel domu ovlivní další moderní technologie jako například vzduchotechnika s rekuperací vzduchu či automatické stínění oken na jižních fasádách, jehož účelem je snížení přehřívání jednotlivých bytů v létě. Fotovoltaická elektrárna na střeše budovy bude vyrábět elektřinu.

V přízemí domu vzniknou nebytové prostory. Lidé tam najdou například fitness centrum, kadeřnictví, supermarket, drogerii či restauraci.

Karlín čeká v příštích letech velký stavební boom. Na území Rohanského ostrova, který s budoucím bytovým projektem od Trigemy sousedí, připravuje developer Sekyra výstavbu nové čtvrti.

David Černý spolupracoval s Trigemou už na baru s robotickou rukou, který otevřel loni na podzim u stanice metra Nové Butovice. Ve stejné lokalitě umělec navrhl pro developerskou firmu také plastiku s názvem Trifot, která stojí před galerií Czech Photo Centre.
 

Zdroj: Hospodářské noviny

Kontaktní formulář

Odesláním formuláře přijímám podmínky zpracování osobních údajů společností Trigema - jejich zpracování proběhne za účelem zaslání odpovědi na zadaný podnět a případné vytvoření obchodní nabídky.