Úvod Média

Staré byty jsou v Praze podobně drahé jako nové

27. 08. 2019
Trigema vycházela v analýze z veřejně dostupných záznamů zhruba 20 nejvýznamnějších domácích realitních serverů.

Cenový rozdíl mezi novými a staršími byty je v Praze proti regionům výrazně nižší. Zatímco v hlavním městě je to 20,2 procenta, v ostatních krajích v průměru 74 procent.


V Praze vzrostly ve druhém čtvrtletí ceny starších bytů meziročně o 8,2 procenta na 89 694 korun za metr čtvereční, v regionech v průměru o 9,4 procenta na 34 363 korun za metr čtvereční. Vyplývá to z údajů developerské společnosti Trigema.

"V Praze je mezi cenou staršího a nového bydlení rozdíl jen zhruba pětinový. Jinak je tomu mimo metropoli, kde je až na několik větších krajských měst starší bydlení výrazně levnější než to nové," uvedl předseda představenstva Trigemy Marcel Soural.

V Praze byla na konci druhého čtvrtletí průměrná cena nabízeného nového bytu 107 834 korun za metr čtvereční, mimo Prahu v průměru 59 823 korun za metr čtvereční.

Nejmenší cenové rozdíly jsou na Vysočině, kde jsou nové byty proti starším dražší o 20,7 procenta. Následují Zlínský (21,5 procenta) a Jihomoravský kraj (22,5 procenta). Naopak na Liberecku jsou novostavby téměř třikrát dražší, v Moravskoslezském kraji o 130 procent, v Ústeckém a Královéhradeckém kraji jsou ceny nových bytů v porovnání se staršími zhruba dvojnásobné.

V Praze je nejdražší první městská část, kde se ve druhém čtvrtletí nabízely starší byty v průměru za 154 524 korun za metr čtvereční. Proti nejlevnějšímu Ústeckému kraji (17 938 Kč za metr čtvereční) byly téměř devětkrát dražší. Mimo Prahu je nejdražší jižní Morava (54 633 korun za metr čtvereční), dále Středočeský (45 597 korun) a Plzeňský kraj (39 546 korun).

"V nejatraktivnějších částech Prahy, jako je centrum, se budou nejspíše ceny staršího i nového bydlení ještě zvedat. Může se to týkat například i některých rozvojových oblastí Prahy 5, 7, 8 a 9, kde jsou nevyužívané brownfieldové areály, jež teprve čekají na svůj rozvoj. Další cenový progres lze očekávat třeba také v Brně, kde je stejně jako v Praze charakteristická nedostatečná nabídka jakýchkoliv rezidenčních nemovitostí," doplnil Soural.

Zdroj: Aktualne.cz

Kontaktní formulář

Odesláním formuláře přijímám podmínky zpracování osobních údajů společností Trigema - jejich zpracování proběhne za účelem zaslání odpovědi na zadaný podnět a případné vytvoření obchodní nabídky.