Úvod Média

Bytové šílenství zasáhlo celé Česko

06. 11. 2019
Z nejnovějších dat společnosti Trigema, která mají LN exkluzivně k dispozici, vyplývá, že mimo Prahu se napříč celou republikou prodalo ve třetím čtvrtletí 1204 nových bytů, o třetinu více než v kvartále předchozím.

Kdo si krátce před prázdninami pořídil v Praze byt 2+kk o 60 metrech čtverečních, zaplatil za něj přes 6,1 milionu korun. Pokud tak učinil až po nich, musel ze své kapsy vytáhnout o téměř 300 tisíc korun více. Podobně dopadl i ten, kdo si kupoval nové bydlení v regionech. I když tam zdražení nebylo tak výrazné.


Paradoxem je, že i přes rostoucí ceny je o nové byty značný zájem. Rekordní nárůsty prodejů zaznamenaly v posledním čtvrtletí mimopražské regiony. V Jihomoravském kraji vzrostly prodeje nových bytů o sedmdesát procent, v Olomouckém o více než šedesát, a na Plzeňsku přesáhl nárůst dokonce osmdesát procent.

Z nejnovějších dat společnosti Trigema, která mají LN exkluzivně k dispozici, vyplývá, že mimo Prahu se napříč celou republikou prodalo ve třetím čtvrtletí 1204 nových bytů, o třetinu více než v kvartále předchozím.
Nejvíce nových bydlení v mimopražských regionech našlo kupce v Jihomoravském kraji, a to 334. Za metr čtvereční tam zájemce zaplatí v průměru bezmála 70 tisíc korun.

Prodeje v kraji táhne nahoru hlavně Brno. „Nabídka bytů v Brně je značně omezená, ve městě se velmi málo staví. Platí, že nově postavené byty se prodávají téměř okamžitě,“ řekla LN Klára Šustalová z brněnské pobočky společnosti M&M Reality.

Jihomoravský kraj se v počtu prodaných nových bytů dostal tentokrát dokonce před kraj Středočeský. Ten je přitom považován za útočiště všech, kdo nedosáhnou kvůli horentním sumám na bydlení v Praze.
„Stejně jako v Praze je v Brně výrazný hlad především po menších bytech,“ potvrzuje Marcel Soural, předseda představenstva developerské společnosti Trigema.

Metr čtvereční v brněnské novostavbě vyjde podle společnosti Trikaya průměrně na 80 800 korun, což představuje meziroční nárůst o 6,5 procenta. Cena za metr čtvereční v Praze je 106 713 korun, meziročně o jedenáct procent více.

Dle statistických údajů za třetí čtvrtletí společnosti Trigema zaplatil kupující za metr čtvereční v novém mimopražském bytě 59 tisíc korun, což v mezikvartálním srovnání představuje zdražení o necelá dvě procenta. Meziročně se však ceny zvýšily o více než patnáct procent.

Nejvyšší ceny, odhlédneme-li od Prahy a od Libereckého kraje, kde se prodalo pouze čtrnáct bytů a údaje mohou být zkresleny jedním projektem luxusních horských apartmánů, se platí v Jihomoravském kraji. Právě tam se soustřeďuje i nejsilnější poptávka. To, že je brněnský trh s novým bydlením atraktivní, je patrné již zhruba dva roky. Vliv může mít celkový ekonomický rozmach města, a to včetně nově vybudované sítě obchodních zón, která láká další zájemce o bydlení.

Olomoucká bublina
Druhá příčka, jak co do výše cen, tak co do počtu prodaných bytů, patří Středočeskému kraji. Tam si ve třetím čtvrtletí koupilo nový byt 215 zájemců. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím jde ale o skoro čtvrtinový propad. Třetí místo mezi českými regiony náleží Olomouckému kraji, a to hlavně díky Olomouci. Budoucnost tamního realitního trhu ale odborníci optimisticky nevidí.

„Olomouc je specifická tím, že se zde v uplynulých letech postavilo mnoho nových developerských projektů,“ říká David Holík z olomoucké pobočky M&M Reality. A dodává, že ne všechny byty v novostavbách jsou již prodané. „Olomoucký trh s novostavbami je tedy takzvanou realitní bublinou a je otázkou, kdy splaskne,“ tvrdí David Holík.

Mezi jednotlivými kraji panují markantní rozdíly. Například v Ústeckém kraji se s novými byty prakticky neobchoduje. Méně než dvacet nových bytů se ve třetím čtvrtletí prodalo také ve Zlínském či Libereckém kraji.
I přes značný nárůst prodejů nových bytů v regionech za uplynulé měsíce si stále značný náskok před zbytkem republiky udržuje Praha. Data společností Trigema, Skanska Reality a Central Group ukazují, že ve třetím čtvrtletí se průměrná cena za metr čtvereční v novém pražském bytě zvýšila ze 102 058 na 106 713 korun. To představuje meziroční nárůst o více než jedenáct procent, mezikvartální pak o 4,5 procenta.

A kupujících ani přes horentní sumy neubývá. Naopak. Loni se ve třetím čtvrtletí prodalo 1050 bytů, letos 1450. Silná poptávka hýbe i prognózami na letošní rok. „Minulý rok se v metropoli prodalo celkově jen pět tisíc bytů, což bylo nejméně za posledních šest let. Letos by to mohlo být přece jen o několik stovek více,“ říká Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema.

Ceny by po zbytek roku měly růst jen zvolna, v některých lokalitách mohou i stagnovat. To, že by nové byty začaly zlevňovat, pravděpodobné není. „Prostor pro zlevňování nevidím. Aby k němu došlo, musela by se především snížit cena stavebních prací a materiálů a zároveň by muselo dojít k výraznějšímu růstu nabídky na trhu,“ vysvětluje Petr Michálek, generální ředitel Skanska Reality.

Nejvíce na odbyt jdou malé byty, tedy jednopokojové a dvoupokojové. A zájem o ně strmě roste. Připadá na ně již přes 70 procent celkových prodejů, loni to bylo něco přes 65 procent.

„Právě menší byty se často využívají pro nájemní bydlení. I z tohoto trendu lze usuzovat, že podíl investorů, kteří vlastní peníze ukládají více do nemovitostí, a ne třeba na bankovní účty, spíše roste,“ je přesvědčen Marcel Soural.

Roli ale hraje i další faktor. „Počet lidí, kteří kupují nemovitost za účelem investice, narůstá ruku v ruce s rostoucí poptávkou po nájemním bydlení,“ říká Jan Martina, oblastní manažer pro Prahu společnosti M&M Reality. Přesná statistika, kolik bytů je pořízeno na investici, neexistuje. K dispozici jsou pouze odhady. Ty hovoří o tom, že jde o zhruba třetinu, v některých projektech se ale podíl investorů blíží polovině.
 
Zdroj: Lidové noviny

Kontaktní formulář

Odesláním formuláře přijímám podmínky zpracování osobních údajů společností Trigema - jejich zpracování proběhne za účelem zaslání odpovědi na zadaný podnět a případné vytvoření obchodní nabídky.