Úvod Média

Na Monínci se lyžuje

11. 12. 2019
Zasněžování v Areálu Monínec probíhá již od začátku října díky technologii Snowfactory, která vyrábí sníh, i když je ještě venku nad nulou. Tento sníh je bez jakýchkoliv chemických přísad. Je založený pouze na dvou hlavních zdrojích – vodě a vzduchu. Vyrobené ledové šupinky mají teplotu -5 °C.

Sníh, nesníh. Ve Středočeském kraji odstartovala lyžařská sezóna i bez ohledu na počasí. Např. na Monínci na rozhraní Příbramska a Benešovska na kopci nad městečkem Sedlec - Prčice ve Středočeské pahorkatině totiž mají sníh umělý.


"My máme nadmořskou výšku nástupní stanice 500 metrů, takže jsme skoro ve stejné nadmořské výšce, jako je Harrachov. Monínec má to specifikum, že na rozdíl od ostatních hor, se kterými se nechceme poměřovat, má zařízení, které umí vyrábět sníh v plusových teplotách. Takže my jsme sezónu otevřeli 16. listopadu," řekl Jaroslav Krejčí, ředitel skiareálu Monínec.

Výhodou umělého sněhu, třeba toho, který leží tady ve středisku Monínec, je to, že se může lyžovat i při vyšších teplotách. Např. kolem 10 stupňů. Tedy od podzimu až do jara.

Na Monínci lyžují nejčastěji lyžaři z Prahy, ale také z Příbrami, Benešova, ale dokonce i z Tábora. Leží totiž na hranicích Středočeského a Jihočeského kraje. Lyžovat sem jezdí celé rodiny.

"Monínec disponuje jednou páteřní čtyřsedačkovou lanovkou, která má délku 1200 metrů. V horní části je posílená o kotvu v délce 600 metrů. Pod hotelem Monínec je ještě hotelová sjezdovka, která má 170 metrů a je tam poma. A pak ještě v dolní části máme lyžařskou školu, půjčovnu a pojízdný koberec," řekl Jaroslav Krejčí.

Pražané a Středočeši ale jezdí také do Chotouně u Prahy. I tady se zasněžuje. Z hlavního města sem zajíždí i příměstské linky. Na umělý sníh se můžete těšit i na Šibeničním vrchu v Mnichovicích v okrese Praha - východ.

Zdroj: TV Praha

Kontaktní formulář

Odesláním formuláře přijímám podmínky zpracování osobních údajů společností Trigema - jejich zpracování proběhne za účelem zaslání odpovědi na zadaný podnět a případné vytvoření obchodní nabídky.