Úvod Média

Policisté, zdravotníci a hasiči dohlédnou na bezpečnost na sjezdovce již poosmé

17. 01. 2020
Policie ČR na monínecké sjezdovce měří v rámci akce lyžařům a snowboardistům orientačně rychlost. Bývá přitom obvyklé, že někteří návštěvníci dosahují rychlosti až okolo 70 kilometrů za hodinu.

V neděli 19. ledna se uskuteční v lyžařském areálu Sportrelax centrum Monínec již 8. ročník preventivně bezpečnostní akce s názvem Bezpečně na sjezdovce s IZS a rádiem Blaník.


Policisté, zdravotní záchranáři a hasiči budou dohlížet nejen na bezpečnost návštěvníků, navíc pro ně ve spolupráci s rádiem Blaník připraví zajímavé a užitečné ukázky a řadu zábavných her a soutěží o hodnotné ceny.

Policisté se dle tiskového mluvčího Miroslava Doubka vedle svých tradičních preventivních činností, jako jsou opatření proti krádeži či vykrádání vozidel, případně proti zlodějům, kteří by si od sjezdovky chtěli odnést cizí lyže či snowboard, zaměří zejména na osvětu a dodržování Desatera FIS. "Tedy bezpečnostních pravidel na sjezdovce. Málokdo ví, či spíše si neuvědomuje, že od tohoto již všeobecně i právně uznávaného ustanovení se následně může odvíjet trestně právní odpovědnost osob, které při nedodržení či porušení zásad způsobí jinému například újmu na zdraví," naznačil.

Policisté dále na různých místech sjezdovky orientačně změří rychlost lyžařů a snowboardistů. "Dle zkušeností z uplynulých ročníků někteří z nich dosahovali rychlosti téměř 70 km za hodinu a zdaleka ne všichni měli své lyže či snowboard v té chvíli bezpečně pod kontrolou. Na tuto skutečnost policisté v následném programu, při kterém vysvětlí jednotlivá ustanovení desatera, důrazně upozorní a připomenou všem bezpečnost a vzájemnou ohleduplnost," dodal Miroslav Doubek.

Policisté rovněž pro lyžaře a snowboardisty připraví možnost bezpečně si vyzkoušet, jak by se pohybovali po svahu pod vlivem alkoholu či omamných a psychotropních látek. "K prevenci takovéhoto jednání mají policisté k dispozici speciální brýle, kterými takovýto stav umí navodit," vysvětlil.

Záchranáři pak společně s policisty připraví přímo na svahu ukázku činnosti při zranění lyžaře či snowboardisty, včetně zajištění místa úrazu, ošetření zraněného, následného transportu a nastínění trestně právních důsledků pro toho, kdo by nesl na události vinu. "Tato ukázka je plánována na přibližně jedenáctou hodinu dopolední," upřesnil pro zájemce.

Záchranáři z hasičského záchranného sboru návštěvníkům předvedou svou techniku a rovněž pak představí svůj speciální tým, který ukáže, jakým způsobem se za asistence zdravotníků a policistů provádí záchrana, respektive bezpečné vysvobození osob ze zastavené sedačkové lanovky. "Tato ukázka proběhne okolo jedné hodiny odpolední," uzavřel Miroslav Doubek.

Zdroj: Táborský deník

Kontaktní formulář

Odesláním formuláře přijímám podmínky zpracování osobních údajů společností Trigema - jejich zpracování proběhne za účelem zaslání odpovědi na zadaný podnět a případné vytvoření obchodní nabídky.