Úvod Média

3GEMA: Zase nemovitost... a zase dobrý!

14. 05. 2020

Pouhým okem se dalo postřehnout, že se po ulicích pohybuje méně lidí, pouhým sluchem se dalo zaregistrovat, že jezdí méně dopravních prostředků a že nad hlavami nelétají letadla, pouhým čichem člověk poznal, že jsou restaurace zavřené, zkrátka většina obchodů a služeb byla dokonale paralyzována.


Tak já vlastně nevím….. „Byla jsi tu, krize?“
„Nebo jsi tu ještě nebyla?“

Jaký smysl ale použít, abych pochopil, co se změnilo ve světě realit?

Dívám se zpětně na vývoj cen u rezidenčních projektů a ta čísla v prodejích hovoří jasně. Více se zdražovalo, než zlevňovalo. V době, kdy padají komodity, akcie, fondy, dluhopisy se nemovitost opět stává tím ostrovem jistoty, který se jak medvěd v zimě schová až ta krutá zima přejde, aby vstal silnější a připravený opět růst.

Tohle probuzení je ale pro medvěda ještě zajímavější. Vláda v době koronavirové pandemie zadala mimo jiné požadavek ministerstvu financí na zrušení „Daně z nabytí nemovitých věcí“. Rezidenční nemovitosti, které úspěšně odolaly zvyšujícím se úrokovým sazbám z počátku roku tak mohou očekávat zlepšení odbytu také v segmentu, který je vzhledem k vyšší daňové zátěži složitější (týká se např. ateliérů, ubytovacích jednotek, retailových prostor apod.)

Bude zajímavé sledovat, jak se bude na dále obchodovat neb „snížením“ ceny o 4 % můžeme jistě očekávat další z realitních vln zájmu, které jsme tu již několikrát zažili.

Petr Pospíšil, obchodní ředitel Trigema a.s.

Kontaktní formulář

Odesláním formuláře přijímám podmínky zpracování osobních údajů společností Trigema - jejich zpracování proběhne za účelem zaslání odpovědi na zadaný podnět a případné vytvoření obchodní nabídky.