Úvod Média

Volba mezi bytem a domem je klíčová

07. 07. 2021
Byt, nebo dům v Praze? Svobodná volba, přání a sny zde často naráží na tvrdou ekonomickou realitu. Zatímco v Praze pořídíte nový byt 3 + 1 o velikosti 85 m2 za zhruba osm až deset milionů korun, za rodinný domek se zahradou na okraji metropole zaplatíte přibližně dvakrát tolik. Pro co se tedy rozhodnout?

Volba mezi rodinným domem a bytem v centru města je pro někoho velmi jednoduchá. Záleží na preferencích, ale i na tom, na co jste zvyklí již od dětství. Pokud jste doteď bydleli v domě, asi vám představa bydlení v paneláku bude dost vzdálená. Naopak ten, kdo bydlel celý život v bytě, si musí rozmyslet, zda zvládne pečovat o zahradu a velký dům.


Dobré je podívat se i na to, jestli upřednostňujete klid. V tom případě bude malý domek na kraji města v tichu přírody vhodným řešením. Na druhém pólu je pak situace, kdy preferujete spíše ruch velkoměsta a centrum s dostatečným množstvím obchodů, služeb a širokou nabídkou kulturního vyžití.


Hlavní slovo při rozhodování by měl hrát váš styl života, povaha, pracovní nasazení a množství volného času. Obecně platí, že nová developerská výstavba mívá lepší dostupnost občanské vybavenosti než rodinný dům. Důvod je prostý: Najít vhodný pozemek pro výstavbu v širším centru Prahy je až na několik výjimek, jakou představuje například bytový areál Chytrého bydlení Bydlení Braník, téměř nemožné. Výběrem pozemku pro rodinný domek se tak vytlačujete spíše na okraj města, nebo až za jeho hranice. Tedy do tzv. satelitů.


V současné době roste popularita i takových parcel, které by v minulosti byly téměř neprodejné. Když se někde za Prahou podaří domluvit vznik nových parcel, třeba za cenu 5 000 Kč za metr čtvereční, jen se po nich zapráší. O pozemky je stejná nouze jako o byty. Hodnotu mají i takové pozemky, kde stojí domy k totální rekonstrukci nebo zboření. Nákupem takové nemovitosti si zájemce o bydlení v rodinném domě vůbec nepomůže, ba naopak bude cena vyšší ještě o náklady spojené s likvidací stávající budovy. Nemusí to tak ale samozřejmě platit všude. A pokud budete mít štěstí, tak na vhodnou nemovitost (ať již novostavbu, dům, či pozemek) za zajímavý peníz narazit můžete. Počítejte v tom případě ale s „během na dlouhou trať“.


O peníze jde až na prvním místě


Důležité je zvážit své priority i finance. O ně jde totiž vždy až v první řadě. Realita se nakonec odvíjí od toho, kolik peněz na to vše máte. Pak často vzniká dilema, zda zvolit dům, nebo byt. Financování vlastního bydlení není levná záležitost. A v případě, že nemáte vlastní finanční prostředky na koupi, tak úvěr na nemovitost je závazek většinou na 30 a více let. Je tedy dobré být více než přesvědčen, žezvolená taktika je opravdu také tou správnou. Změna je potom samozřejmě možná, ale vždy je to s dalšími náklady a starostmi.


Pozor zároveň na inzeráty: Bydlení za Prahou 20 minut od centra! Pokud se necháte zlákat něčím podobným, pak asi ráno rádi vstáváte a cestování v dopravních zácpách je vaším koníčkem. Domek za Prahou často pořídíte za cenu pražského bytu. Když budete mít štěstí, tak dokonce i levněji. Bonusem je klid, okolní lesy, cyklostezky. Už se vidíte, jak v podvečer vysedáváte na terase se sklenkou vína a obdivujete svoji zahrádku, kde se to zelená a zabarvuje květinami. Ráno si ale budete muset přivstat. Abyste se na devátou dostali na jednání do centra, počítejte raději se dvěma hodinami. Zácpy bývají ráno velké. Auto samozřejmě můžete vyměnit za vlak, pokud do obce vede železnice a má dobré dopravní spojení na Hlavní nebo Smíchovské nádraží. Předtím ale budete muset pravděpodobně rozvézt děti do školek a škol. Odpoledne budou chtít děti zase na kroužky. V určité životní etapě si můžete proto připadat jako taxikář. Na posezení s přáteli v centru nebo návštěvy divadla pak ale raději zapomeňte. Nebo se staňte abstinenty.
S bytem je méně starostí


Byt je ideální zejména pro mladé lidi, kterým vyhovuje být v centru dění. Žije v nich ale i mnoho rodin a jsou zde spokojené. Oproti bydlení v domě má byt jistě několik nesporných výhod. Jednou z těch hlavních je nižší cena. Oproti rodinným domům jsou byty často cenově mnohem dostupnější, a i proto mohou být první volbou například pro mladé rodiny. Byt na rozdíl od domu navíc nevyžaduje tolik práce a údržby. Uklidit a udržet v něm interiér čistý je určitě jednodušší, než je tomu u rodinného domku.


O byt se zvládne postarat v podstatě každý. Na rozdíl od domu, kde musíte vědět, jak funguje jeho technické zázemí. Musíte řešit údržbu střechy, okapů a v neposlední řadě i zahrady či bazénu. Byty bývají také častěji situovány ve městech či jejich okolí. A tak je často snazší je pronajmout v případě, že byt za několik let již nebude vyhovovat vašim potřebám.


Co přináší dům


Dům přináší více svobody a úměrně tomu i více povinností. Asi tou největší výhodou je zahrada, po které touží nejeden z nás. Právě zahrada je často tím největším lákadlem pro koupi rodinného domu. Příjemné posezení, soukromí a možnost vlastního bazénu či pěstování vlastní zeleniny a ovoce posouvají bydlení v domě na vyšší úroveň. Navíc když máte domácího mazlíčka, představa domu se zahradou se vám bude líbit mnohem víc.


Jak uvnitř, tak venku má člověk pak pocit, že může snáze dýchat. Kromě většího počtu místností, kvůli kterému si lidé domy běžně kupují, má téměř každý dům i nějaký svůj vlastní pozemek, který přináší další prostor k individuální realizaci. Nabízí se nepřeberný počet možností, jak jej využít. S větším prostorem souvisí i větší možnosti pro děti. Rodinný život je v domě v mnohém pohodlnější. Velikost parcel se však stále snižuje. Na zahradě je vhodné zejména relaxovat. Pořídit si trávník bez nutnosti časté údržby s minimem okrasných květin, s možností instalace bazénu či grilovacího místa s terasou. Pozemky tedy zejména kvůli relativně vysokým cenám dnes rozhodně nejsou velkolepější. Žádný kus pozemku proto také při plánování „zahradnických snů“ nezůstává opomenut.


Zatímco v bytě panelového domu je vše slyšet, u řadového rodinného domu míváte většinou jen dva sousedy, s nimiž sdílíte hodně tlusté stěny. Nebo také nic, jsou-li odděleni zahradou. Jste tedy více „svým pánem“.


U domu je snadné realizovat různé vlastní projekty – ať je to výstavba kůlny nebo garáže, tvorba zázemí pro výkon povolání, případně vlastní bazén. Spousta lidí také miluje práci na zahradě, která je výbornou relaxací zvláště pro ty, kdo ve svém běžném zaměstnání nepracují manuálně. S domem je toto vše možné!


Jakýkoli váš projekt je v podstatě jen na vás. Nemusíte řešit se společenstvím vlastníků, jakou barvu bude mít fasáda, jestli si něco přistavíte anebo jestli si na pozemku zbudujete vlastní místo na grilování. Samozřejmě vše v rámci platné legislativy musíte řešit s příslušnými úřady. Ne vždy je to úplně snadné a oproti bydlení v bytě budete mít kolem změn dispozic v rodinném bydlení o mnoho více starostí. Ovšem budete investovat jen do toho, co vám dává smysl. V domě rovněž spíše vybudujete dlouhodobé rodinné zázemí, které může trvat desítky let a několik generací.


A co terasa nebo předzahrádka?


Velmi moderní a relativně novou možností je pak spojení obou způsobů bydlení do jednoho – například byt se zahrádkou nebo jinak zabudovanou zelení na balkoně či terase.


Občas se v menších bytových domech staví větší byty s terasou. Majitelé těchto bytů mají pak pocit volnějšího prostoru podobného domu a necítí se stísněně. Komfort je ale vyvážen cenou nemovitostí. Cena takového bytu ve městě se většinou pohybuje ve stejných relacích, jako je cena domu na jeho okraji.

Kontaktní formulář

Odesláním formuláře přijímám podmínky zpracování osobních údajů společností Trigema - jejich zpracování proběhne za účelem zaslání odpovědi na zadaný podnět a případné vytvoření obchodní nabídky.