Úvod Média

Nejlepší fotografie přírody

21. 06. 2021
Letos se do soutěže se přihlásilo 267 autorů, kteří zaslali 2 300 fotografií. Novinkou v letošním ročníku bylo založení soutěžní sekce pro děti a mládež Czech Photo Junior, do které se přihlásilo 227 žáků základních a středních škol s téměř tisíci fotografiemi. Na začátku května byly vyhlášeny výsledky 5. ročníku soutěže fotografů přírody Czech Nature Photo, která si klade za cíl ukazovat krásy přírody celého světa a motivovat veřejnost k její ochraně.

– Petr Bambousek – Mravenec Atta Mravenci Atta jsou typickými obyvateli kostarických pralesů. Přenášejí lístky rostlin do svého hnízda, kde na nich pěstují houbu, kterou se poté živí. Jeden večer jsem strávil nedaleko aktivní kolonie mravenců a pomocí delšího času v kombinaci s bleskem zaznamenal jejich pohyb. Ze série jsem vybral mravence, který nese barevně zajímavý lístek. Boca Tapada, Kostarika


Jak zdůvodnila svůj výběr porota?


„Vyvrcholením práce poroty byl výběr fotografie roku, o níž by se asi nedalo říct, že byla absolutním favoritem na celkové vítězství od samého počátku. Nicméně po pečlivém zhodnocení ze všech úhlů pohledů jsme se nakonec shodli jednohlasně. A tak se fotografií roku 5. ročníku soutěže Czech Nature Photo 2021 stal snímek kosa krmícího mláďata na hnízdě. Lokální, dalo by se říci obyčejný motiv z české přírody dokonale koresponduje se současnou složitou situací způsobenou pandemií koronaviru, která ovlivňuje veškeré naše možnosti včetně cestování i fotografování. Autor měl neotřelý nápad, jak fotografii pojmout, dokonale ho technicky provedl a zachytil ten správný moment. Snímek nese poselství, že náměty pro silné fotografie lze najít všude kolem nás,“ říká předseda poroty Vladimír Čech ml.
Jak vítězná fotografie vznikla?


„Už dlouho jezdívám do jedné zapadlé vesničky na chatu ke kamarádu Ondřejovi pozorovat zvířata. Na parapetu záchodového okénka každoročně hnízdí pár kosů. Nebylo tomu jinak ani loni. Vzhledem k tomu, že jsou na přítomnost lidí zvyklí, rozhodl jsem se život rodinky zdokumentovat. Na fotografii vidíme samečka, který svým ratolestem přináší potravu. Snímek vznikl pomocí dálkové spouště, fotoaparát jsem umístil v blízkosti parapetu a pár hodin pozoroval, zda jeho přítomnost neruší ptáky při krmení. Kosi ho naprosto ignorovali a přilétali s potravou ve stejných intervalech. Po tomto zjištění jsem se ukryl na toaletě, a jakmile se samec vrátil s úlovkem, exponoval jsem. Pevně věřím, že na tomto netradičním místě rodiče odchovají ještě spoustu generací mláďat,“ popisuje vznik fotografie roku Igor Mikula.
Igor Mikula


Igor Mikula se narodil v Piešťanech na Slovensku. Fotografování přírody se intenzivně věnuje od roku 2014. Tehdy poprvé navštívil horský a nížinný deštný prales v Panamě, který byl stěžejní pro jeho další tvorbu. Focení zvířat a přírody pro něj znamená formu terapie, kdy utíká od nástrah běžného života zpátky do bezstarostných dětských let. Autor je držitelem několika ocenění v soutěži Czech Nature Photo, dále Australian geographic nature photographer of the year 2018 – vítěz v kategorii zvířecí portrét, International nature photography competition 2019, highly commended v kategorii ostatní zvířata, také získal nominaci v cestovatelské soutěži H+Z v roce 2019.

Kontaktní formulář

Odesláním formuláře přijímám podmínky zpracování osobních údajů společností Trigema - jejich zpracování proběhne za účelem zaslání odpovědi na zadaný podnět a případné vytvoření obchodní nabídky.