Úvod Média

Trigema dosáhla v roce 2020 rekordního obratu i zisku

10. 08. 2021
Investiční skupina Trigema zveřejnila Výroční zprávu, která ukazuje, že se konsolidovaný obrat společnosti v nejistém roce 2020 meziročně zvýšil o 125 % na 1,8 miliardy korun. Zisk před zdaněním vzrostl dokonce o 235 % na 231,3 milionů korun. Výsledky ovlivnil zejména zvýšený prodej nových bytů a některé stavební zakázky.

„Na začátku roku 2020 jen málokdo předvídal, jaký bude jeho vývoj. Pandemie koronaviru měla vliv nejen na náš soukromý, ale také pracovní život. To se samozřejmě dotklo rovněž Trigemy. Přesto se z pohledu celé historie firmy řadí k ekonomicky vůbec nejúspěšnějším,“ vysvětluje Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema.


Rekordní ekonomické výsledky společnosti byly dosaženy zejména díky téměř kompletnímu výprodeji a dokončení dvou rezidenčních projektů Nová „Nuselská“ v Praze a V Zahrádkách, Plzeň. Dohromady v obou městech vykázala prodej necelých 230 bytů. Trigema vloni v rámci svého konvenčního developmentu rozestavěla nové byty také v Praze Braníku. Přelomovým bodem je možné považovat říjnové zahájení stavby nájemního projektu FRAGMENT v pražském Karlíně.

FRAGMENT bude totiž všechno, jen ne konzervativní. Fragmentací hmoty, tedy jejím rozdělením do opakujících se modulových bloků, vznikne jedinečná stavba, která bude zdálky působit roztříštěným dojmem – zblízka přitom bude zjevné, že se jedná o logicky poskládaný celek. Zároveň bude výjimečná svým prémiovým standardem a propojením architektury s uměním.

Významným podílem na výsledku hospodaření Trigemy měla celá řada zakázek její stavební divize pro externí investory. Jednalo se o například o tyto realizace: Výstavba bytových domů v Čáslavi, rekonstrukce administrativní budovy Správy státních hmotných rezerv, přestavba Kulturního domu v Klášterci nad Ohří, snížení energetické náročnosti budovy Gymnázia v Kralupech nad Vltavou nebo rekonstrukce Středočeského muzea Roztoky.

Jedním z odvětví, na nějž měla pandemie koronaviru největší dopad, byl cestovní ruch. To se samozřejmě dotklo také Areálu Monínec, který byl pro veřejnost část jara kompletně uzavřen. V letních měsících byl areál naopak vytěžen téměř na maximum. Zatímco byly po velkou část loňského roku uzavřeny téměř všechny gastro provozy, což významně ovlivnilo taktéž další volnočasové provozy restaurace Trifot nebo robotické vinárny Cyberdog, produkci vína ve Veselí nad Moravou to příliš nezasáhlo.

Na hospodaření skupiny měl také pozitivní vliv i provoz Vědeckotechnického parku a Parku vědy Roztoky, kde spolupráce ČVUT s podnikatelským sektorem vyústila například ve výzkum a vývoj spalovacích motorů pro automobily a motory s alternativními pohony i konstrukcí vozidlových převodovek.

V době, kdy Českou republiku postihla pandemie COVID-19, je význam společenské odpovědnosti firem ještě důležitější, než je tomu za běžné situace. Proto Trigema v průběhu roku 2020 v tomto směru pomoc ještě více rozšiřovala. Vedle toho nadále podpořila své dlouhodobé partnery. To se týká například Centra Paraple, společnosti Czech Photo či oblasti Toulava.


„„Dlouhodobě investujeme tam, kde vidíme příležitost i přidanou hodnotu pro nás samotné i pro společnost. Kontinuálně se nám daří navyšovat hodnotu vlastního kapitálu a celkových aktiv. V průměru se jedná o 15% roční nárůst a pozvolna nás to posouvá do strategické pozice stabilní investiční skupiny se silným kapitálovým zázemím,“ dodává Soural.

Kontaktní formulář

Odesláním formuláře přijímám podmínky zpracování osobních údajů společností Trigema - jejich zpracování proběhne za účelem zaslání odpovědi na zadaný podnět a případné vytvoření obchodní nabídky.