Úvod Média

Trendy v architektuře a stavebnictví: Je čas na vizionářské projekty

31. 01. 2022
Je všeobecně známá pravda, že v Praze od poloviny 90. let, tedy od výstavby Tančícího domu, žádná další výjimečná stavba nevznikla. Karlínský projekt Fragment investiční skupiny Trigema to má změnit.

„Tančící dům je jediným zapamatovatelným počinem. Od jeho výstavby ale v pražské architektuře nic podobně významného už nevzniklo. Je to škoda, protože architektura je vždycky svědectvím dané doby a Trigema by chtěla přinést budoucím generacím svědectví o tom, že jsme uměli něco výjimečného postavit. I proto doufám, že další zapamatovatelnou stavbou po Tančícím domě bude v Praze náš projekt Fragment,“ říká Marcel Soural, předseda představenstva investiční skupiny Trigema.

Marcel Soural. Zakladatel a dnes jediný majitel investiční skupiny Trigema. Kromě bytových domů staví i vědeckotechnické parky či volnočasové areály. Baví ho vymýšlet a realizovat jedinečné a vizionářské projekty, na kterých často spolupracuje s umělcem Davidem Černým, jako například na nejvyšší chystané budově v Česku Top Tower nebo na projektu Fragment, který vzniká v pražském Karlíně.


Co vás vedlo ke spojení umění a architektury?

Když se podíváte do historie, na stavby 18. a 19. století, tak byl vždycky prvek architektury podpořen nějakým umělcem, resp. uměleckým ztvárněním exteriéru nebo interiéru. Bylo to normální a běžné. Později to však vymizelo a architektura jako taková se stala jenom prostředkem k tomu, abychom stavěli domy pro bydlení a občanskou vybavenost. Dnes se ale historie vrací a architekti i umělci sami cítí, že by se chtěli zapojit do tvorby architektonického svědectví pro naše potomky.

Proč je u nás nedostatek vizionářských projektů? Co ho způsobuje?

32 let od revoluce se naše společnost stále ještě utváří. Lidé potřebovali dozrát, zesílit a získat prostředky, aby mohli své myšlenky uskutečnit, protože stavařina je hezká, ale hodně drahá a náročná na to, aby ji lidé mohli dělat skutečně tak, jak chtějí…

Na celý rozhovor nejen o ikonické stavbě Fragment, ale i o budoucnosti architektury a rezidenčního trhu či o ojedinělém postapokalyptickém příběhu nejvyšší stavby v Česku, které se říká „vrakodrap“, se můžete podívat zde.

Kontaktní formulář

Odesláním formuláře přijímám podmínky zpracování osobních údajů společností Trigema - jejich zpracování proběhne za účelem zaslání odpovědi na zadaný podnět a případné vytvoření obchodní nabídky.