Úvod Média

Provokace v architektuře je potřeba, stavařina se dostala do slepé uličky | 3. část: Pravda o nájemním bydlení

04. 03. 2022
V pražské čtvrti Nové Butovice chystá Trigema ve spolupráci s umělcem Davidem Černým projekt „vrakodrapu“ Top Tower. Top Tower je projektem nájemního colivingové bydlení.

Top Tower je rezidenční projekt nájemního bydlení s originálním rukopisem Davida Černého v podobě vraku lodi opřeného o 111 metrů vysokou věž. Svým obyvatelům nabídne 240 vybavených studií, velké sdílené colivingové porstory, kanceláře, obchody, restaurace nebo výjimečnou vyhlídku z vrcholu lodi.


PRAVDA O NÁJEMNÍM BYDLENÍ


Je to kvůli financím, že si nemohou dovolit dům ponechat v portfoliu?

Samozřejmě, fixujete obrovský vlastní kapitál. Třeba do Fragmentu jsme museli vložit 500 milionů korun vlastního kapitálu. Kolik takových staveb můžeme najednou udělat? Finance tam jsou umrtvené bezmála na 30 let. Nicméně my už teď vymýšlíme financování ostatních staveb, které si také chceme nechávat ve vlastním portfoliu.

Teď připravujete stavbu TOP TOWER v Nových Butovicích, která je přezdívaná „vrakodrap“. Účelem objektu bude co-livingové bydlení. Necháte si ho tedy v investičním portfoliu?

Ano, plánujeme 240 pokojů s celkovou kapacitou 400 lůžek. V domě se budou nacházet i kanceláře a také plánujeme retail propojený s hlavní atrakcí, kterou bude 135 metrů dlouhá loď. Je natolik reálná, že kdybychom ji pořádně opláštili, mohli bychom ji spustit na moře a plula by. Po té lodi se dostanete výtahem na vyhlídku, z níž uvidíte 85 % perimetru Prahy.

Myslíte, že bude co-livingové bydlení v Praze fungovat?

Na západě jde o trend posledních pěti let. S inspirací přišel syn, který tehdy studoval v Londýně. Vyprávěl mi o domech, které mají malé, plně zařízené pokoje s kuchyňskou linkou a sociálním zařízením o celkové ploše 18–20 m2. Pak jsou dvě tři podlaží, jež jsou sdílená. Pokud je koncept dobře vymyšlen a v co-livingu žije 300–400 lidí, chtějí se ve sdílených prostorech setkávat a funguje to. Je to vlastně takový princip kolejí povýšený na lepší standard.

Kdy předpokládáte, že by TOP TOWER mohl stát?

Když půjde vše dobře, mohl by být povolen za dva roky. Na stavbu počítejme tři a půl roku.

Kontaktní formulář

Odesláním formuláře přijímám podmínky zpracování osobních údajů společností Trigema - jejich zpracování proběhne za účelem zaslání odpovědi na zadaný podnět a případné vytvoření obchodní nabídky.