Úvod Média

Souralova Trigema míří se svým Fragmentem k cíli. Spouští předpronájem bytů

20. 05. 2022
Pražský Karlín se již brzy dočká nové dominanty. Výjimečný projekt nájemního bydlení Fragment se totiž blíží ke svému cíli. Investiční skupina Trigema dokončila hrubou stavbu svého projektu, který nakonec podepřou také sochy v nadživotní velikosti od sochaře Davida Černého.

Fragment je neobvyklým projektem nájemního bydlení, který propojuje architekturu a bydlení s uměním. Vyrůst by měl do konce roku v pražské čtvrti Karlín.


Kromě hrubé stavby je hotové i usazení oken a teď se začíná pracovat na fasádě. „Stavba bude hotová asi za půl roku. Teď spouštíme předpronájmy prvních bytů a doufáme, že budou rychle rozebrané. Prvního prosince chceme dům mít dokončený,“ říká majitel Trigemy Marcel Soural.

Uvnitř domu už se pracuje na interiérech, dokonce je hotový i první vzorový byt. Původní plán byl dokončit Fragment na začátku prosince, nicméně kvůli složitosti výroby a montáže fasády se termín o měsíc posunul.

Fasádu pro Trigemu vyrábí firma Sipral. Ta aktuálně pracuje třeba také na opláštění Masaryčky, kterou staví Penta Real Estate. „Je to obtížná disciplína, začíná to u projekce, pak následuje předvýroba těch jednotlivých kazet a nakonec samotná montáž,“ popisuje Soural.

Ve Fragmentu bude celkem 140 nájemních bytů, přičemž se Trigema rozhodla jít cestou vyššího standardu. Byty tak budou mít například topení a chlazení pomocí rekuperace ve stropních podhledech, dřevěné podlahy nebo chytré systémy osvětlení. A budou kompletně vybavené včetně dekorací a dalších prvků.


Graf - Vývoj nabídky nových bytů v Praze 2011-2022

Jako první budou dokončené byty v pomyslných nohách ležící postavy, tedy směrem do centra města. „Tyto byty považuji za ty nejatraktivnější, protože z nich bude výhled na město a na park,“ říká Andrea Střechová z realitní kanceláře Svoboda & Williams, která pro Trigemu bude pronájem bytů zajišťovat.

Nájemné v bytech bude začínat na dvaceti tisících za dispozice 1+kk. Největší byty 4+kk se budou pronajímat od čtyřiceti tisíc korun měsíčně. V projektu je i pět luxusních mezonetových bytů s terasami a panoramatickým výhledem, přičemž ten největší má výměru asi 140 metrů čtverečních. Do přízemních prostor se plánuje například bistro, kavárna nebo posilovna.

Na podzim chce Trigema začít k budově montovat i sochy od umělce Davida Černého. Ty budou znázorňovat postavy nebo kusy těl, které opečovávají postavu ležícího vojáka. Dům má tímto odkazovat mimo jiné i na protější historickou budovu Invalidovny.

Největší, pětadvacetimetrová postava se o dům opře v říjnu. „Tu velkou sochu bude potřeba na vedlejším pozemku svařit z jednotlivých dílů, pak ji celou vztyčit jeřábem a připevnit na budovu,“ dodává Soural.

„Celý ten dům je v podstatě taková stylizovaná ležící postava. A další postavy a jejich části jednak reflektují místo, které se váže k historické budově Invalidovny, a současně znázorňují podporu jednoho druhým. To je takový nejzásadnější motiv, který nás jako lidi odlišuje třeba od hmyzu. Lidé jsou schopni se vzájemně podepřít,“ popsal svoji vizi Černý.

Spolu s ním na podobě budovy pracovali architekti Jiří Řezák a David Wittassek z karlínského ateliéru Qarta. „Rozvoj Karlína se posouvá směrem k Invalidovně a do deseti let splyne s Libní. Uprostřed čtvrti pak bude stát takhle výrazný solitér. To nás těší,“ říká architekt Řezák.Zdroj: Forbes

Kontaktní formulář

Odesláním formuláře přijímám podmínky zpracování osobních údajů společností Trigema - jejich zpracování proběhne za účelem zaslání odpovědi na zadaný podnět a případné vytvoření obchodní nabídky.