Úvod Média

Bytový trh k polovině roku roste

25. 07. 2018


Poptávka po novém bydlení ve druhém čtvrtletí v Praze rostla. Nové majitele si v uvedeném období našlo hned 1 550 jednotek, zjistila analýza společností Trigema, Skanska Reality a Central Group. Současně s tím se ale navýšila i průměrná prodejní cena, a to na 94 000 Kč na m2. V pololetí se na trhu nabízelo 4 350 bytů.

Poptávka po novém bydlení se poslední tři měsíce téměř vyrovnala situaci z let 2015 a 2016, kdy byl rezidenční trh na vrcholu. Tehdy se čtvrtletně zpravidla prodávalo okolo 1 600 až 1 700 jednotek. V prvním čtvrtletí letošního roku to sice bylo již pouze 1 200 jednotek, ve druhém se však počet prodaných bytů výrazně zvednul, a to o více než pětinu. Prodalo se 1 550 bytů, ukázala studie.

„Poptávka po nových bytech je v současnosti i přes rostoucí ceny stále silná. Je to dáno snahou zájemců o hypotéku získat úvěr ještě před zavedením přísnějších doporučení ze strany ČNB, která začnou platit od října. Vyšší prodeje tak očekáváme i ve 3. čtvrtletí, pak ale bude podle všeho následovat pokles. Domnívám se, že celkově letos pražské prodeje meziročně klesnou na hranici kolem 5 000 nových bytů, tedy asi o 10 procent,“ řekl šéf Central Group Dušan Kunovský.

Současně s tím se však opět zvýšila průměrná cena prodaného bytu, která tak poprvé v historii převýšila hranici 90 tisíc korun za m2. Kvůli tomu se nyní v hlavním městě nový byt v průměru prodá za 94 000 Kč na m2, potvrdila aktuální data společností Trigema, Skanska Reality a Central Group. To je o polovinu více než na konci prvního čtvrtletí roku 2015. V prvním čtvrtletí letošního roku činila tato cena 88 552 korun na m2. Ve stejném období vloni to bylo 75 791 Kč na m2.

„Přestože nabídka nových bytů v posledním čtvrtletí mírně rostla, tempo navyšování cen nepolevuje. Cenové stabilizaci by pomohlo, pokud by se podařilo na trh pustit větší počet nových projektů, který by tak zájem o bydlení lépe nasytil. Do doby, než se poptávka více nevyrovná s nabídkou, bude tlak na ceny stále výrazný. Je proto pravděpodobné, že se průměrných cen atakujících hranici 100 tisíc korun za m2 dočkáme ještě letos,“ říká Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema.

Nabídka nových bytů během uplynulých tří měsíců vzrostla o 150 jednotek na 4 350 ke konci června. Meziročně se tak nabídka zvýšila o 20 procent, což bylo způsobeno zejména zahájením prodeje několika větších projektů s více než 100 bytovými jednotkami v Praze 5, 8 a 9. Počet nabízených bytů osciluje okolo úrovně 4 000 jednotek od poloviny roku 2016. Před čtyřmi roky přitom ve stejném období dosahoval ještě 7 000 jednotek. Ve stejné době však začala nabídka výrazně klesat.

„Nízká nezaměstnanost a zatím ještě relativně dostupné hypoteční financování zvyšuje poptávku po novém bydlení, kterou již řadu let nedokáže trh dostatečně pokrýt. O bydlení v Praze je zájem, roste jak počet jejích obyvatel, tak zájemců z řad investorů.  Aby se nabídka nových bytů zvýšila, musela by se jasně nastavit a dodržovat pravidla či změnit zákony, které by urychlily momentálně příliš zdlouhavý proces schvalování nové výstavby,“ říká Petr Michálek, generální ředitel Skanska Reality.

V regionech Česka se podle analýzy Trigemy prodalo ve druhém čtvrtletí 1 465 nových bytů, což je o 215 více než v předchozím čtvrtletí. Meziročně se jedná o nárůst o 7,6 %. Nejvíce z nich bylo v Jihomoravském (360), Plzeňském (330) a Středočeském (290) kraji. Nejméně naopak v severních Čechách, na Vysočině a v Moravskoslezském kraji. Aktuální průměrná cena prodaného bytu v regionech je o téměř 40 000 korun na m2 nižší než v Praze. Činí totiž 54 846 Kč s DPH / m2.

Kontaktní formulář

Odesláním formuláře přijímám podmínky zpracování osobních údajů společností Trigema - jejich zpracování proběhne za účelem zaslání odpovědi na zadaný podnět a případné vytvoření obchodní nabídky.