Úvod Média

Stará Poštovna ze Sněžky bude od soboty přímo v Areálu Monínec

18. 06. 2019
Areál Monínec najdete 70 km jižně od Prahy na pomezí Středočeského a Jihočeského kraje nedaleko města Sedlec-Prčice. Monínec leží v srdci České Sibiře a Českého Meránu a je proto ideálním stanovištěm pro výlety s přáteli či rodinou. Od 22. června je zde navíc pro veřejnost otevřena nejstarší česká Poštovna.

Nejstarší Poštovna v Česku, která byla původně na Sněžce a poté na Javorové skále u Monínce, bude mít od soboty 22. června nové místo. V 11.00 hodin dopoledne bude slavnostně zahájen její provoz v horní části moníneckého areálu napravo od výstupu z místní lanovky.


Věříme, že Poštovna bude příjemnou zastávkou pro turisty, cyklisty i lyžaře,“ řekl Jaroslav Krejčí ml., výkonný ředitel Areálu Monínec. Poštovna nabídne expozici o své stopadesátileté historii a současně zde bude sídlit informační centrum oblasti Toulava. Otevřena bude po celý rok a na rozdíl od svého předchozího místa bude lépe přístupná veřejnosti.

První písemné zmínky o budově Poštovny jsou z 2. července 1875, kdy v ní byla na nejvyšší hoře Česka umístěna c. k. rakouská telegrafní stanice. První dopisy a pohlednice však začala odbavovat až od 11. září 1899.  Od roku 1948 pak sloužila jako kiosek. Chátrala a před úplným zničením ji zachránila až bývalá poštmistrová z Velké Úpy Jaroslava Skrbková, která ji s manželem opravila a v roce 1995 obnovila její provoz. V roce 2009, kdy již Poštovna nesloužila svému účelu, budovu odkoupil Tomáš Trnka, který ji spolu s kamarády na Sněžce rozebral a nechal převézt na Český Merán na Javorovou skálu.

Kontaktní formulář

Odesláním formuláře přijímám podmínky zpracování osobních údajů společností Trigema - jejich zpracování proběhne za účelem zaslání odpovědi na zadaný podnět a případné vytvoření obchodní nabídky.