Úvod Média

Nejstarší česká poštovna se stěhuje ze Sněžky na Monínec

21. 06. 2019
Poštovna nabízí expozici o své stopadesátileté historii a současně zde sídlí informační centrum oblasti Toulava. Otevřena je po celý rok a na rozdíl od svého předchozího místa je nyní lépe přístupná veřejnosti.

Dřevěnou stavbu před deseti lety zachránila před zánikem parta nadšenců vedená Tomášem Trnkou. Ta roubenku přestěhovala do kempu na Javorové skále na Táborsku.


„Bylo mi to líto, že se má poštovna bourat, tak jsem zbláznil dvacet pět kamarádů, aby se mnou do toho šli,“ vzpomíná Trnka.

Budova měla být už tehdy postavena na Monínci, ale úřady tomu nedaly souhlas, proto skončila v kempu. „Loni ale kemp změnil majitele a z poštovny by se stala jen bouda na dříví nebo občerstvení. A tak jsme se podruhé spojili s panem Trnkou,“ vypráví ředitel skiareálu Monínec Jaroslav Krejčí.

Areál stavbu od Tomáše Trnky odkoupil, úřady tentokrát stavbu povolily, a tak ji teď řemeslníci trám po trámu, hřebík po hřebíku znovu rozebrali a postavili na vrcholu Monínce.

První návštěvníci se do poštovny na novém místě podívají už v sobotu 22. června. Od 11 hodin se koná slavností otevření. V poštovně turisté najdou informační centrum turistické oblasti Toulava a muzeum připomínající její historii.

Zdroj: Český rozhlas

Kontaktní formulář

Odesláním formuláře přijímám podmínky zpracování osobních údajů společností Trigema - jejich zpracování proběhne za účelem zaslání odpovědi na zadaný podnět a případné vytvoření obchodní nabídky.