Úvod Média

Realitní trh očima Marcela Sourala, předsedy představenstva společnosti Trigema

18. 09. 2019
Marcel Soural
Vystudoval Stavební fakultu ČVUT Praha. Je zakladatelem a v současné době jediným akcionářem a ředitelem společnosti Trigema a.s. (založena v r. 1994), která je developerskou skupinou s vlastní stavební společností a s vlastním firmou na správu budov a facility management. Je členem správní rady Centra Paraple o.p.s., členem správní rady ARTN a členem České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě.

Odrazil se domácí realitní trh již konečně ode dna? Tak tuto otázku dostávám v poslední době celkem pravidelně. Odpověď na ni však není jednoznačná.


O tom, že podnikat u nás v developmentu je rizikové, se shodnu asi s většinou kolegů z oboru. Zdlouhavé povolovací procesy a nedostatečný právní rámec jsou pro každého realitního investora stresující. Na startu většiny developerských projektů dopředu přesně nevíte, jaké budou za několik let podmínky na trhu. Pokud se vám ovšem podaří projekt vůbec povolit. Aktuální znalost preference budoucích zájemců o nemovitosti je pro přípravu každého projektu klíčová! Nehledě na informace jaká bude aktuální nálada na realitním trhu, popřípadě v celé ekonomice.
 
Zároveň s tím se musíte vyrovnávat s dalšími problémy. V poslední době je to maximální vytíženost kapacit stavebních firem, kterým chybí zkušení pracovníci s dovedností stavět nové bytové domy.
 
Češi se do stavebních profesí nehrnou. Místní pracovní trh zároveň není příliš otevřený, což brání přílivu většího počtu pracovníků ze zahraničí. Výsledkem je tlak na zvyšování cen stavebních prací.
 
Pro české prostředí je navíc bohužel typické přesouvání odpovědnosti na jiné a odkládání řešení problémů. Apeluji především na politickou reprezentaci, aby si uvědomila, že tvůrcem zákonů, vyhlášek a úředních postupů ve státní správě a samosprávě je ona, politická reprezentace. A bez rychlého zásahu politiků se bohužel situace na bytovém trhu neobrátí k lepšímu ani v řádu několika příštích let.
 
Často se hovoří o tom, že současným politikům chybí vize. Pro územní rozvoj to platí dvojnásob. Budou-li dlouhodobě nastavena jednoznačná a neměnící se pravidla, podle nichž budou moci nové projekty investoři plánovat, projektovat a stavět, bude se i situace na bytovém trhu stabilizovat.
 
Právo na životní úroveň ukládá státu povinnost přijímat opatření, která vedou k zajištění bydlení, stravy, lékařské pomoci atd.
 
Čeho je málo, to je drahé. Developeři mají v přípravné fázi a povolovacím procesu zablokovány desetitisíce nových bytů. Nechte nás stavět a bytů bude dostatek.

Marcel Soural

Zdroj: Ihned.cz

Kontaktní formulář

Odesláním formuláře přijímám podmínky zpracování osobních údajů společností Trigema - jejich zpracování proběhne za účelem zaslání odpovědi na zadaný podnět a případné vytvoření obchodní nabídky.