Úvod Média

Ceny bytů nejvíce rostly na horách

18. 11. 2019
Z větších trhů s novými byty rostly ceny nejvíce ve Středočeském kraji, Praze a na jižní Moravě. Z těch malých to bylo ale Liberecko. Důvodem je především nabídka nových horských apartmánů, které zde zvedají i průměrné ceny,“ vysvětluje Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema. Nejvíce nově nabízených bytů zůstává při srovnání jednotlivých krajů v Praze. Ke konci třetího kvartálu tohoto roku to bylo 5 300 bytů, ukázal průzkum Trigemy.

Ceny nových bytů za poslední tři roky vzrostly nejvíce v Libereckém kraji, a to o 173 procent, na 70 216 korun za metr čtvereční.


Důvodem je především nabídka nových horských apartmánů. „Ty zvedají i průměrné ceny,“ uvedl předseda představenstva developerské firmy Trigema Marcel Soural. Naopak na Ústecku ceny stagnovaly. V nejdražší Praze byly novostavby proti nejlevnějšímu Ústeckému kraji 2,6krát vyšší. Vyplývá to z údajů developerské společnosti Trigema. Z větších trhů s novými byty rostly ceny nejvíce ve Středočeském kraji, Praze a na jižní Moravě. Z těch malých to ale bylo právě Liberecko.

Ve Středočeském kraji stouply za poslední tři roky ceny nových bytů o 54 procent, v Praze přibližně o polovinu, v Jihomoravském kraji o 35 procent. Za nejvyšší průměrnou cenu v mimopražských regionech developeři ve třetím čtvrtletí nabízeli Aldrov Apartments v krkonošských Vítkovicích. Cena 127 155 korun za metr čtvereční je proti průměru za regiony mimo Prahu vyšší o 116 procent. Proti pražskému průměru je vyšší o necelou pětinu. V úvahu je třeba brát i základnu, ze které Trigema vychází.

Nejdražší nové byty jsou v Praze s průměrnou cenou 109 310 korun za metr čtvereční. Následují Liberecký (70 216), Jihomoravský (68 344) a Královéhradecký kraj (65 282), poté Středočeský (62 405 korun). V nejlevnějším, Ústeckém kraji jsou nové byty k dostání v průměru za 41 377 korun za metr čtvereční. „V dalším období očekáváme výraznější zdražování zejména ve Středočeském a Jihomoravském kraji,“ řekl Soural z Trigemy.

Zdroj: Metro

Kontaktní formulář

Odesláním formuláře přijímám podmínky zpracování osobních údajů společností Trigema - jejich zpracování proběhne za účelem zaslání odpovědi na zadaný podnět a případné vytvoření obchodní nabídky.