Úvod Média

3GEMA: Byt musí uklidňovat, ne provokovat

27. 11. 2019

Pokud si doma chcete skutečně odpočinout, nadechnout se a zrelaxovat, zařiďte si byt v přírodních barvách. Čím dál víc trendy jsou tlumené a neutrální odstíny. Nábytek, doplňky a bytový textil volte v neutrálních tónech jako šedá, krémová nebo hnědá. Kromě toho, že uklidňují a uzemňují, dají se dobře obměňovat.

Ti odvážnější mohou vsadit na výrazné barvy, jako je azurová či olivově zelená, něžné romantické duše pravděpodobně vyberou pastelové odstíny a velkým trendem je také neutrální šedá, kterou lze skvěle kombinovat a vždy bude působit luxusně a elegantně.

Barvy jara, léta, podzimu a zimy – nejrůznější a přitom stále se opakující módní trendy. Snahou je vyprodat sklady. Jenže blůzičku nebo ponožky lze zavřít do skříně a počkat. To vůbec neplatí o interiérech bytů. Kdo jednou maloval, ví, že by tuto proceduru nerad opakoval čtyřikrát do roka. Jen aby vyhověl nějakým trendům.


VOLBA JE JEN NA VÁS
Individuální volbu do značné míry ovlivňuje osobní zkušenost. Jaké barvy dominovaly poslednímu Salone de Mobile v Miláně?

NEUTRÁLNÍ ŠEDÁ
Zapomeňte na bílou a černou, aktuálně nejmódnější neutrální barvou je šedá. Nebojte se s ní vymalovat, tmavě šedé mohou být i dveře či rámy oken. Pokud na vás tato barva působí přece jen příliš chladným dojmem, interiér proteplí dřevěná podlaha a nábytek. Elegantně bude vypadat místnost kombinující různé odstíny šedé tón v tónu, ale můžete si ji dovolit kombinovat s jakoukoli jinou barvou.

ŘECKÁ MODRÁ
Designéři se inspirovali Středomořím a vsadili pro příští rok na azurovou barvu moře. Díky ní se budete doma cítit jako na dovolené na řeckém ostrově Santorini. Modře vymalujte či vytapetujte jednu stěnu hlavní obytné místnosti. Pokud na to nemáte odvahu, vsaďte alespoň na nové čalounění a textilní doplňky. Vedle bílé barvy řecká modrá skvěle ladí i s šedou a světle růžovou.

OLIVOVÁ ZELENÁ
Další barva, která nám připomíná krajinu jihu. Olivová zelená je sytá teplá barva, která interiéru dodá příjemnou atmosféru s dotekem přírody. Velmi dobře se bude vyjímat v kuchyni a jídelně. Kombinovat ji lze s jakoukoli
jinou barvou, ale pokud chcete něco neobvyklého a výrazného, dejte ji dohromady s tmavě červenou anebo alespoň do olivově vymalovaného koutku nakupte červené doplňky.

PASTELOVÉ BARVY
Veselé pastelové odstíny nás vracejí do osmdesátých let. Růžová, citronová, fialová, trávová i světle modrá vašemu interiéru dodají energii. Jen pozor, abyste to se sladkými barvami nepřehnali, méně je někdy více a váš partner pravděpodobně nesní o tom, že by chtěl bydlet v cukrárně. Pastelové barvy doplňte nejlépe neutrální bílou, která je trochu zklidní.

ŘEČ BAREV
Ne každý se musí ale nechat inspirovat pouze trendy a veletrhy. Je dobré zapojit vlastní cit. Mužům si dovolím poradit: Dejte na ženu. Jak známo my muži vesměs rozeznáváme jen barvy na semaforu, kdežto ženy zasvěceně hovoří o odstínech barev, které si nedokážeme ani představit. Přesto je dobré vědět, jak jednotlivé barvy působí.

ČERVENÁ
Opticky zmenšuje prostor, proto ji používejte pouze do velkých místností. Dodává energii a v interiéru je velmi výrazná. Je vhodná pro psychicky silné jedince.

ORANŽOVÁ
Oranžová povzbuzuje, podporuje trávení a pomáhá překonávat depresi.

ŽLUTÁ
Žlutá nastartuje vaše smysly. Povzbudí čich, zrak i sluch. Podpoří i vaši paměť.

MODRÁ
Modrá vás zklidní a místnost lehce ochladí. Otevře vaši mysl a podpoří komunikaci v rodině.

ZELENÁ
Zelená je dobrá pro váš zrak. Oživuje oči a uklidňuje nervovou soustavu. Navíc vás naplní energií.

HNĚDÁ
Hnědá dodává pocit domova, jistoty a bezpečí. Působí hřejivým dojmem.

FIALOVÁ
Fialová je stále nejoblíbenější barvou do interiéru. Podporuje chuť k životu a je také barvou meditace.

RŮŽOVÁ
Růžová je citlivá barva, která zněžní vaši domácnost. Hodí se spíš do dětského pokoje.

ČERNÁ
Černá barva je moderní a prvky černé mohou v domácnosti působit.

KAŽDÝ INTERIÉR VYŽADUJE TU SVOU
Elegantní, moderní či glamour: vhodné jsou metalické odstíny kovů: stříbrná, zlatá nebo champagne a sklo (ve formě koulí, řetězů, svícnů). Přírodně a rustikálně zařízený interiér: vyniknou v něm béžové, hnědé a kovové doplňky – například kousky vlny, pletené detaily, přírodní větvičky, plody, šišky nebo formičky na vánoční cukroví.

V romantickém, provence nebo vintage stylu: nejlépe se osvědčí pastelové odstíny a třpytivá bílá nebo krémová barva (figurky, vločky, krajky, peříčka). Loft nebo eklektický interiér: skvěle ji doplní měděná barva (svícny, mísy, světýlka). Nordický finský nebo severský styl: vhodné jsou jednoduché bílé a také přírodní tóny dřeva (figurky, textilie). Skandinávský styl s neutrálními tóny naplňuje interiér lehkostí a surovostí.

A DOBRÁ RADA NAKONEC
Základní zákonitosti jsou známy a snadno si je každý dohledá. Platí kupříkladu, že barvy teplé patří do popředí, barvy studené do pozadí. Velké plochy by měly mít neutrální nebo pastelovou barevnost – a pokud ne, musí v tom být jasný a promyšlený záměr vyvážený jinde. Je rozdíl, zda použijeme výraznou barvu na plochu vodorovnou nebo svislou – v obou případech se barva chová odlišně. Tmavé barvy zmenšují, světlé zvětšují, bílá otevírá. Pestré barvy patří na malé plochy. Předměty proteplují byt, ale nesmějí ho „vypálit“.

Neplatí, že čím více barev, tím lépe. Jedna věc je, jak působí byt poprvé, věc jiná, jak bude tatáž scenérie působit po dvou, tříletém obývání – šokující věci zevšední nesmírně rychle a začnou otravovat a znervózňovat.

Barvy mají vlastnosti, které působí na lidskou psychiku, je proto důležité zvažovat, co se ve které místnosti bude odehrávat. Chladné barvy nemusí studit, mohou skvěle podporovat duševní činnost i kreativitu, teplé barvy mohou naopak uklidňovat – je prostě třeba vyhnout se všem klišé, které jsme do sebe o barvách nasáli jak houby a spíše dát na intuici a klidnou rozvahu a nepodlehnout diktátu jakéhokoli trendu.

Kontaktní formulář

Odesláním formuláře přijímám podmínky zpracování osobních údajů společností Trigema - jejich zpracování proběhne za účelem zaslání odpovědi na zadaný podnět a případné vytvoření obchodní nabídky.