Úvod Média

Zdražování nových bytů v Praze na konci roku zpomalilo

23. 01. 2020
„Cenu bytů výrazně ovlivnily nové projekty. Ty se často nabízely za nižší náklady, než tomu bylo v předchozích obdobích. Klesl zejména podíl bytů s cenou přesahující 120 000 korun na m2. Bytových jednotek s cenou, která je vyšší než 100 000 korun na m2, je nyní v Praze zhruba polovina. Bytů s cenou mezi 80 až 100 000 korun na m2 je pak 40 %. Kvůli nízké nabídce se levnějších bytů prodává na trhu minimálně,“ uvedl k poslednímu vývoji na trhu s novými byty Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema, na společné tiskové konferenci, kde dále vystoupili zástupci Skanska Reality a Central Group.   

Zdražování nových bytů v Praze na konci loňského roku zpomalilo meziročně zhruba o sedm procentních bodů na 4,4 procenta. Mezičtvrtletně ceny klesly o 1,1 procenta na 105.561 korun za metr čtvereční. Počet prodaných bytů meziročně vzrostl o 12 procent na 5600.


Vyplývá to z údajů developerských firem Trigema, Skanska Reality a Central Group. "Cenu bytů výrazně ovlivnily nové projekty. Ty se často nabízely za nižší cenu, než tomu bylo v předchozích obdobích. Klesl podíl bytů s cenou přesahující 120 000 korun za metr čtvereční. Bytových jednotek s cenou vyšší než 100 000 korun za metr čtvereční je nyní v Praze zhruba polovina," uvedl předseda představenstva Trigemy Marcel Soural.
 
Další dvě pětiny bytů se podle něj pohybují mezi 80 000 až 100 000 korun za metr čtvereční. "Kvůli nízké nabídce se levnějších bytů prodává na trhu minimálně," podotkl Soural. Pro letošek očekává růst cen maximálně v nižších jednotkách procent.
 
Předloni byl ve všech čtvrtletích meziroční růst prodejních cen vyšší než 15 procent, v pololetí to bylo 24 procent. Loni ve druhém a čtvrtém čtvrtletí ceny v mezičtvrtletním srovnání dokonce klesly.
 
Zlom v cenovém růstu nastal v polovině roku 2015. Zatímco tehdy nové byty zdražily za dva roky o 2,3 procenta, od té doby stouply ceny o 90 procent. Jako příčiny výrazného zdražování analytici uvádějí rychlý růst poptávky po bydlení díky ekonomické konjunktuře. Firmy tak prodávají byty i za výrazně vyšší ceny a ke zlevňování je nic nenutí.
 
Sami developeři si pak stěžují na pomalé povolování staveb, rostoucí ceny pozemků, stavebních prací a materiálů, vysoké daňové zatížení nebo zbytečné technické požadavky. Důvodem však může být také vysoká poptávka po bytech využívaných za účelem krátkodobého ubytování typu Airbnb, v Praze jich má být již skoro 11.500.
 
Počet volných bytů v nabídce developerů meziročně klesl o osm procent na 4950. Nejvíce jich bylo v Praze 5 (23 procent), nejméně v Praze 1 (0,8 procenta). Nejvíce bytů v nabídce bylo dvoupokojových, téměř dvě pětiny. "Abychom mohli mluvit o přiměřené nabídce, pražský trh by musel průměrně nabízet 9000 až 12.000 nových bytů. Aktuální nízká nabídka mnohdy nutila zájemce o bydlení činit některé kompromisy při výběru lokality, standardu i velikosti bytu," doplnil ředitel odboru vývoje projektů ve Skanska Reality Juraj Murín.
 
Nejvíce nových bytů loni developeři prodali v Praze 5, téměř čtvrtinu. Následovaly Praha 9 a Praha 4 (po 17 procentech). Nejméně jich bylo v Praze 1 (1,5 procenta). Dvě pětiny prodejů připadaly na dvoupokojové byty. "Za rostoucím počtem prodaných bytů stojí především vysoká poptávka, která je kromě nárůstu počtu obyvatel Prahy živena i skutečností, že se v průběhu minulého roku výrazně zvyšovaly pražské nájmy," dodal majitel Central Group Dušan Kunovský.
 
Za prodaný byt se podle statistik Trigemy, Skanska Reality a Central Group považuje byt s vydaným územním rozhodnutím a minimálním rezervačním poplatkem 50.000 korun. Podle údajů konkurenčního Ekospolu, který používá jinou metodiku, vzrostla cena nových prodaných bytů v průměru o 6,4 procenta na 103.413 korun za metr čtvereční. Počet nových prodaných bytů vzrostl meziročně o 15 procent na 5124.
 
Studie Sdružení pro architekturu a rozvoj uvádí, že v roce 2030 může v Praze kvůli pomalému povolování chybět až 50.000 bytů. V hlavním městě je podle strategického plánu potřeba ročně zhruba 6000 nových bytů. Od roku 2010, kdy se povolování výrazně zpomalilo, je ovšem v průměru povolováno jen 3500 bytů za rok.

zdroj: Aktualne.cz

Kontaktní formulář

Odesláním formuláře přijímám podmínky zpracování osobních údajů společností Trigema - jejich zpracování proběhne za účelem zaslání odpovědi na zadaný podnět a případné vytvoření obchodní nabídky.