Úvod Média

3GEMA: Butovice už dávno nejsou periferií Prahy

29. 11. 2019

Pokud se Pražana zeptáte, co mu říkají Nové Butovice, odpoví možná, že se jedná o čtvrť na okraji metropole. Ve skutečnosti se sem dostanete z centra města zhruba za čtvrt hodiny. Najdete zde přitom hned několik zajímavých míst, která určitě stojí za to navštívit.

Nové Butovice leží sice na jihozápadě Prahy, nikoliv však na její periferii. I díky tomu, že sem již řadu let jezdí metro, stalo se nejen místem pro bydlení, ale také oblastí, kde se daří kultuře, sportu a dalším podobám trávení volného času. Butovice nabízí velký počet obchodů a restaurací, cyklostezku, zelené plochy, pěší zónu, ale také první vinárnu, kde návštěvníky obsluhuje robotická ruka. Hned naproti je galerie zaměřená na moderní fotografii.


I proto se celá čtvrť stává v poslední době magnetem pro řadu známých osobností, které ji navštěvují nebo zde působí. Galerie Czech Photo Centre a sousední Restaurace Trifot jsou místy, kde můžete potkat známé fotografy nebo manažery a podnikatele, kteří mají své firmy v jedné z okolních administrativních budov. Čas do času tu můžete narazit třeba i na herečku Zuzanu Havrlantovou z Cirk La Putyka, která na Butovicích příležitostně vystupuje v rámci uměleckého projektu Comm.UNI.ty.

Potkat tu lze rovněž Davida Černého - autora 12metrové sochy Trifot, která stojí jen kousek od stanice metra. Tento známý umělec je navíc spoluautorem návrhu místního robotického centra Cyberdog. Jen kousek od tohoto centra sídlí v ulici Na Zlatě jeho studio Black n´ Arch, které vede společně s architektem Tomášem Císařem. Prostory firmy jsou unikátní, byly již mimo jiné také oceněny v soutěži Zasedačka roku. Od stanice metra Nové Butovice vede navíc ke studiu, k Cyberdogu, galerii Czech Photo Centre, soše Trifot i stejnojmenné restauraci nová pěší zóna, kde je kromě laviček samozřejmě také kvalitní a udržovaná zeleň.

Už téměř 15 let je této lokalitě v provozu rovněž obchodní centrum Galerie Butovice, kde je na ploše přes 50 000 m2 jak hypermarket, tak různé butiky, módní obchody s obuví, oděvy či prodejna s knihami. Jsou zde ale také kavárny a restaurace rychlého občerstvení. Před nedávnem se stala součástí uvedeného místa rovněž přístavba nového obchodního domu Kika. Hned za tímto areálem směrem k Prokopskému údolí je pak dráha pro in-liny, okolí níž vede i cyklostezka.

Historie lokality přitom sahá do daleké minulosti. První lidé se zde objevili v období poslední doby ledové, tedy před více než 20 000 lety. Původní osídlení bylo velmi husté, jak prokázal archeologický průzkum, jenž se realizoval v 70. a 80. letech při výstavbě sídliště Jihozápadního Města. Celkově zde archeologové našli 65 původních hrobů, kde byly různé nože, bronzové šperky, jehlice, náramky či dokonce zlaté náušnice.

V současnosti žije v celé Praze 13, kam Butovice patří, přes 60 tisíc obyvatel. Často se zároveň hovoří o tom, že je celá oblast jednou z nejmladších městských částí v metropoli. Věkový průměr místních obyvatel se totiž pohybuje jen okolo 38 let. Jde zároveň o místo, kde bydlí velký podíl cizinců. Zhruba čtvrtinu tvoří Ukrajinci. Obdobný počet představují Rusové. Ti tu mají rovněž několik obchodů s ruskými potravinami, zejména okolo stanice metra Hůrka. Jen kousek odsud je Poliklinika Lípa, která se stará nejen o místní, ale i další Pražany.

Zapomenout nelze ani na sousedící areál SMART, jenž získal ocenění nejen od odborné poroty soutěže Best of Realty – Nejlepší z realit, ale také od měsíčníku Stavitel v rámci soutěže Stavba roku. Areál má dva bytové domy, které se skládají ze čtyř, šesti či dokonce osmipodlažních nástaveb. Obdélníkové území areálu uzavírá zčásti vnitroblok určený pro zeleň a oddych. V přízemí jsou pak provozovny pro různé druhy obchodů a služeb, jako jsou například kavárna, lékárna či kosmetika.

Bydlení v bytovém domě SMART Byty spustilo myšlenku na koncept společnosti Trigema Chytré bydlení. Uvedený koncept zaručuje nejen přípravu pro inteligentní ovládání bytu, ale i další výhody, jako je například použití kvalitních stavebních materiálů a vybavení, a to včetně vestavěného systému vzduchotechniky s výkonnými rekuperačními jednotkami či plastových oken s trojskly. Dobře lze díky tomu od nynějška bydlet i na Nových Butovicích. Čtvrti, která se proměňuje postupně k lepšímu.

Kontaktní formulář

Odesláním formuláře přijímám podmínky zpracování osobních údajů společností Trigema - jejich zpracování proběhne za účelem zaslání odpovědi na zadaný podnět a případné vytvoření obchodní nabídky.