Úvod Média

3GEMA: TOP TOWER

30. 11. 2019

U stanice metra Nové Butovice připravuje developerská společnost Trigema projekt multifunkční výškové budovy TOP TOWER. Na návrhu projektu se podílí známý sochař David Černý a architekt Tomáš Císař ze studia Black n´ Arch.

Návrh projektu, který se má stát nejvyšší u nás, je architektonickým ztělesněním jednoho z nejdůležitějších témat současných dnů. Ať již žijeme v Paříži, New Yorku nebo právě i na Nových Butovicích. Dopady globálního oteplování či přírodní katastrofy, jako je sucho, záplavy, tání ledovců a stoupání hladiny moří se totiž dotýkají každého z nás. Klimatické a jiné změny se tak stávají i lokálním mementem.


Budova TOP TOWER tuto realitu odráží. Loď, která je součástí projektu, je díky tomu symbolem záchrany lidstva. Ukazuje, že nehledě na hrozby a katastrofy existuje pokaždé nějaké východisko. Příroda si v historii vždy poradila a vytvořila život, který jsme si třeba ani nedokázali původně představit. Torzo lodi bude proto také prorostlé zelení. Loď bude navíc s budovou TOP TOWER propojena. Rozhodně proto není pouhým doplňkem, ale stěžejním prvkem projektu. A to jak myšlenkově, tak i technicky.

Již nyní se stal projekt zajímavým pro řadu domácích i zahraničních médií, která o něm již stačila pozitivně referovat. Možná i proto, že část prostor bude určených široké veřejnosti. Budova dosahující výšky 135 metrů nabídne v nejvyšším bodě stavby veřejně přístupnou vyhlídku, kam se návštěvníci dopraví prostřednictvím skipového výtahu. Z vyhlídky bude viditelný téměř celý perimetr Prahy, od Pražského hradu počínaje přes Národní divadlo, Vyšehrad a Zbraslav.

Samotná budova ukotvená ve výši 125 m bude určena pro nájemní bydlení, v nižších podlažích pak budou kanceláře a prostory pro multifunkční kulturní centrum propojené s veřejně přístupnou střešní zahradou. V přízemí a druhém nadzemní podlaží budou zejména obchody a provozovny služeb. V podzemí pak budou kapacitní parkovací místa, která budou nasdílena i pro širokou veřejnost s cílem využití těchto prostor v rozsahu 24/7.

Investor, kterým je developerská společnost Trigema, zároveň počítá s certifikací budovy TOP TOWER certifikátem LEED Gold. Bude se jednat o energeticky úspornou budovu.

Jak dokládá výšková studie investora, připravovaný projekt bude stát mimo ochranné pásmo městské památkové rezervace a mimo území se zákazem výškových staveb. Současně je z celopražského pohledu umístěn tak, že nebude z valné většiny míst v centru metropole vidět a nebude tak narušeno historické panorama města.

Součástí projektu TOP TOWER je i revitalizace místní veřejné pěší zóny mezi oběma vstupy a výstupy ze stanice metra Nové Butovice. Tato zóna tak bude pod taktovkou investora připojeno ke stávajícímu řešení korza v Nových Butovicích, na němž se zásadní měrou Trigema podílela.

Investiční náklady projektu budou podle prvních odhadů činit 2 miliardy korun.

Kontaktní formulář

Odesláním formuláře přijímám podmínky zpracování osobních údajů společností Trigema - jejich zpracování proběhne za účelem zaslání odpovědi na zadaný podnět a případné vytvoření obchodní nabídky.