Úvod Média

3GEMA: Jedinečné projekty mají špičkový detail

11. 11. 2020

Nezaměnitelný architektonický rukopis studia Qarta architektura se v Praze podepsal již pod několika projekty. To platí i pro oblast Karlína, kde má architektonický tým pod vedením Jiřího Řezáka a Davida Wittasseka navíc své zázemí. Jen kousek odsud je samotný pozemek projektu Fragment.

Rozhovor s Jiřím Řezákem a Davidem Wittasskem o projektu Fragment.


Co se vám vybaví, když se řekne Karlín a Invalidovna?


Řezák: Ohlédnu li se do 90. let, pak si vzpomenu především na tovární budovy. Od té doby se tady ale mnohé změnilo. Celý přerod byl hodně rychlý. Vznikla zde celá nová městská čtvrť, kde se dobře žije i pracuje. Vše má přitom svoji vizi a směr.


Wittassek: Navíc je určitě přínosem, že zde další stavby ještě vyrostou.


Jak Fragment zapadá do celé oblasti?


Řezák: Parcela má lichoběžníkový tvar. Ze dvou stran je obklopena parkem. Bloková zástavba starého Karlína na pozemek navazuje v jeho nejužším bodě.


Wittassek: Projekt je zároveň koncipován tak, že osa původního objektu Invalidovny na budoucí novou budovu navazuje. To samozřejmě platí i opačně, díky čemuž sem Fragment dobře zapadne. Tvar budovy se odráží i v jejím interiéru. Každá kostka Fragmentu ztělesňuje jeden byt. Každý z nich tak bude svým způsobem originál.


Jaká probíhá příprava projektu? Co je pro ni příznačné?


Řezák: Nad takovým projektem, jako je právě Fragment, je třeba, aby se sešlo více různých pohledů. Tedy silný investor a odvážný architektonický, urbanistický a umělecký koncept. Velkou přidanou hodnotou je proto i spolupráce s Davidem Černým, který je v tom, co dělá, skutečným odborníkem.


Wittassek: Neméně důležité je udržet si vizi a důraz na detail až do finální fáze celého návrhu. V tom je dost podstatný rozdíl oproti stavu, jak se v Praze projekty připravovaly třeba před čtvrtstoletím.


Je těžké pracovat na tom takto společně?


Řezák: Někdy se dokážeme i pohádat. To pak ale často vede k dobrému řešení. Máme k sobě blízko a současně se respektujeme.


Je podle vás Fragment výjimečným projektem?


Řezák: Ke každému projektu přistupujeme individuálně. Projekt, na němž pracujeme, by měl vždy vnímat své okolí a přinášet mu svoji přidanou hodnotu. Fragment v tomto směru výjimečným určitě je.


Jste přesvědčeni, že uspěje i z celosvětového hlediska?


Řezák: Mnohé projekty ze světa jsou jedinečné proto, že mají špičkový detail. A Fragment má stejné ambice.


Pro koho bude Fragment určený?


Řezák: Od 30. let převládá v architektuře spíše trend k unifikaci. Fragment bude pro ty, kteří hledají něco nového a originálního. Vnímáme, že hlad po originalitě ve společnosti je. Týká se to i jiných oblastí, například módy.


Wittassek: Originálních projektů tady příliš není, což je proto taky naše výhoda.

Kontaktní formulář

Odesláním formuláře přijímám podmínky zpracování osobních údajů společností Trigema - jejich zpracování proběhne za účelem zaslání odpovědi na zadaný podnět a případné vytvoření obchodní nabídky.