Úvod Média

Reality 2020: Výhrou už není byt na Staroměstském náměstí, ale na kraji města

05. 01. 2021
Díky levným penězům na bydlení se řada lidí rozhodla uložit svoje peníze do bytů. A to nejen jako zajištění pro své bydlení, ale i jako investici do budoucna, tedy další byt navíc k tomu, kde bydlí.

Byty, domy či pozemky zůstaly i v roce 2020 jedním z bezpečných přístavů, v nichž se peníze zhodnocují, ale koronavirus výrazně zahýbal i trhem nemovitostí. Za tři kvartály letošního roku vzrostly průměrné ceny bytů v Česku až o 12 procent. V Praze zdražovalo vlastní bydlení pomaleji - o devět procent. Je to o poznání méně než v minulých letech: jsou už tedy nemovitosti „dostatečně“ drahé, nebo jde je o krátkodobý výkyv?


Byl to dramatický rok. Už na jeho začátku se kvůli pandemii koronaviru poprvé v historii prakticky zastavil prodej a nákup bytů a domů. Nikdo nevěděl, co od pandemie očekávat. A tak raději nikdo nic neprodával a nenakupoval. „Naopak po prvním uklidnění situace jsme byli svědky redefinice domova – lidé díky tomu, že trávili více času doma s rodinou přehodnocovali své potřeby a poptávka vystřelila rekordně vysoko. To bylo období asi mezi červnem a červencem,“ říká pro Seznam Zprávy Michal Makoš, šéf a zakladatel společnosti Reas.cz.

Významným hybatelem trhu byly pak rekordně nízké úrokové sazby hypoték a také zrušení daně z nabytí nemovitosti.

„Najednou si vlastní bydlení mohli dovolit ti, kteří na něj dříve nedosáhli. Pokud srovnáme počet inzerátů v letních měsících roku 2019 a 2020, můžeme vidět padesátiprocentní pokles nabídky. S trochou nadsázky se dá říct, že jsme od léta svědky situace, kdy co přijde do inzerce, to se také hned prodá,“ doplnil Makoš.

Zájem o nemovitosti, zejména ty rezidenční, však i přes odliv turistů zůstal letos i tak vysoko. „Na pandemii a nutnost sociálního distancování reagovali mnozí developeři přesunem části prodeje bytů do online prostředí. Kvůli tomu byly tyto prodeje zbrzděny pouze na přelomu března a dubna. Pak se vrátily,“ potvrzuje Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema.


Ještě před rokem bylo největší výhrou vlastnit obrovský byt kousek od Staroměstského náměstí a pronajímat ho během celého roku skupinám turistů.

Nyní se investoři spíše kloní k menším bytům v ne tak turisticky zajímavých lokalitách tak, aby je další případný odliv návštěvníků z ciziny neohrozil a oni mohli svoji nemovitost případně dlouhodobě pronajmout Čechům.

Na prodejní ceny nemovitostí však kromě koronaviru podle Marcela Sourala, šéfa developerské společnosti Trigema, působí stále stejné vlivy. „Na jedné straně vysoká poptávka z velké části způsobená investorskými záměry. Na straně druhé je to omezená nabídka, která je neustále brzděna nepružnými povolovacími procesy. V letošním roce k tomu navíc přispěla dlouhodobá karanténa stavebních úřadů,“ říká Soural pro Seznam Zprávy.

Z pohledu prodejních úspěchů například Trigemy lze tento rok označit za jeden z nejlepších v celé její dosavadní historii. „Letos dosáhne objem našich prodejů necelých 200 bytů,“ dodává Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema.

Zdroj: Seznam.cz

Kontaktní formulář

Odesláním formuláře přijímám podmínky zpracování osobních údajů společností Trigema - jejich zpracování proběhne za účelem zaslání odpovědi na zadaný podnět a případné vytvoření obchodní nabídky.