Úvod Média

Fragment: výjimečné stavby si žádají výjimečná řešení

14. 02. 2022
Součástí pražské čtvrti Karlín se už na konci letošního roku stane architektonicky výjimečná stavba Fragment, která propojí bydlení s uměním. Unikátní projekt nájemního bydlení navržený ateliérem Qarta ve spolupráci s Davidem Černým nabídne 140 plně vybavených bytů k pronájmu s dispozicemi od 1+kk až po velkorysé mezonety s vlastními střešními terasami.

A protože výjimečné stavby si žádají výjimečná řešení, tak podmanivou atmosféru projektu doplní kromě designově zařízených interiérů bytů, soukromého parku s klidovou zónou či zelených střech i nadstandardní chytré řízení technologií s Loxone.


Fragment přinese unikátní koncept prémiového nájemního bydlení. Do plně vybavených bytů by se nájemci mohli nastěhovat ke konci roku. Unikátní budova nabídne ve své funkci kromě bydlení i řadu služeb a své ambice naplní i díky technologiím, které odpovídají její velikosti a prémiovému bydlení. Pojme tepelná čerpadla, vzduchotechniku s rekuperací, filtrací a úpravou teploty a vlhkosti vzduchu či vytápění a chlazení bytů. Provozní spotřebu vody, jako splachování či zálivku zeleně, pokryje studniční a dešťová voda.

Život ve Fragmentu bude znamenat především pohodlí bez starostí, technologiím se tak dostane chytrého ovládání. Automatizace s Loxone usnadní fungování domácností. Technologie propojí do jednoho celku, který bude fungovat maximálně nezávisle na ručním ovládání, zároveň dá obyvateli možnost kdykoli zasáhnout – tlačítkem nebo v mobilní aplikaci (i na dálku). Inteligentní řízení obstará i technologie v pozadí budovy.

Chytrá domácnost ve Fragmentu

S čím se setkají obyvatelé v nových domovech? Chytré vytápění zajistí zónovou regulaci teploty bez starostí. Vždy s včasnou ideální teplotou ve zvolené místnosti. Nejsou potřeba žádné termostaty a jejich ruční ladění. Aplikace přináší neustálý přehled o domácnosti a možnost nastavení, ať je člověk kdekoli. Inteligentní osvětlení zajistí, že před odchodem z bytu nemusí nájemce nakukovat z chodby do pokojů, jestli se někde nesvítí. Centrální odchodové tlačítko zhasne všechna světla. Tlačítka Touch Tree pak rozsvítí světla jedním dotykem.

Budova Fragment

Tím stejným tlačítkem mohou obyvatelé ovládat i žaluzie. Tedy pokud to bude potřeba. Stínění se totiž bude samo přizpůsobovat aktuálnímu počasí a pozná, kdy stínit. To vše ve spolupráci s vytápěním. Když s teplotou interiéru může pomoci slunce v oknech, proč topit naplno a plýtvat energií? Napojení bytu na Loxone pomůže i s plánováním úspor. Aplikace ukazuje statistiky o spotřebě. Výdaje za teplou a studenou vodu ani teplo nájemce nepřekvapí.

K funkcím, ovládání a nastavení se obyvatelé dostanou z mobilu, každou domácnost však vybaví i tablet s aplikací Loxone přichycený na stěně. Chytrý systém obstará i domovního vrátného. Díky němu ihned na tabletu či v mobilu uvidí, kdo zvoní, a budou moci hostovi otevřít nebo s ním komunikovat – i na dálku, třeba z dovolené. Návštěvu prostě nezmeškají. Nájemci si navíc budou moci chytrou domácnost rozšířit o další funkce zabezpečení a dohledu.

Chytré řízení se zapojí i do chodu celé budovy a společných prostor. Postará se o MaR (měření a regulace). Systém bude vědět o potřebách natápění domácností a kolik energie je potřeba, technologické vybavení v pozadí tak bude vždy ideálně připraveno na dodávky. Se vším budou pomáhat i meteostanice, které budou předávat data o aktuálních podmínkách do bytů například pro účely automatického vytápění.zdroj: www.loxone.com

Kontaktní formulář

Odesláním formuláře přijímám podmínky zpracování osobních údajů společností Trigema - jejich zpracování proběhne za účelem zaslání odpovědi na zadaný podnět a případné vytvoření obchodní nabídky.