Úvod Média

Trigema vstupuje do portálu CenovaMapa.org

29. 07. 2022

Investiční skupina Trigema Marcela Sourala koupila většinový podíl ve Společnosti pro Cenové mapy ČR s.r.o., která provozuje portál CenovaMapa.org. Ten úzce spolupracuje s poradenskou firmou Deloitte a je předním poskytovatelem dat o nemovitostech a jejich cenách v Česku.

Trigema vstupuje do portálu CenovaMapa.org. Vznikne tak unikátní český poskytovatel dat o nemovitostech, který zvýší transparentnost realitních dat.


Společnost se nově přejmenuje na Dataligence s.r.o. a brand Dataligence postupně nahradí i značku CenovaMapa.org.

Trigema, která už vlastní datový startup Flat Zone, získá akvizicí podíl v další klíčové společnosti zabývající se daty o nemovitostech. Díky synergii vlastní datové základny, dat z Flat Zone a dat portálu CenovaMapa.org vznikne komplexní a největší platforma o realitních datech a ucelená základna pro digitalizaci realitního a hypotečního trhu obsahující data za posledních 25 let.

„Naší vizí je zejména zvýšit transparentnost dat na českém realitním trhu, která stále není vysoká, a zjednodušit uživatelům práci s těmito daty. Zároveň vycházíme vstříc stále větší poptávce o datové analýzy a služby z řad firemních klientů i jednotlivců,“ říká Marcel Soural, předseda představenstva investiční skupiny Trigema s tím, že hlavním cílem Dataligence bude narovnat trh, vyvíjet nástroje pro digitalizaci realitního trhu a digitalizaci hypoték a ve spolupráci s Deloitte poskytovat relevantní data o nemovitostech a korektně je interpretovat.

„Portál CenovaMapa.org jsme dlouhodobě sledovali, líbila se nám komplexnost jejich dat. A protože i my se datům prostřednictvím Flat Zone velmi intenzivně a dlouho věnujeme, spojení nám dávalo smysl. Developeři i banky totiž potřebují správná a důvěryhodná data a nástup digitalizace oblast bankovnictví a ani realitní trh nemine. Dataligence může na základě maximálně komplexních dat vytvořit naprosto nové digitální nástroje, jaké tady zatím nejsou,“ vysvětluje Soural, s tím, že akvizicí nedochází k propojení Flat Zone a Dataligence, s.r.o. „Obě společnosti budou fungovat samostatně a budou se starat o trochu jiný segment. Navzájem ale budou využívat svá data a data Trigemy,“ vysvětluje Soural.

„Propojení lidí, kteří se datům o nemovitostech věnují posledních 15 let, z Cenové mapy, Trigemy, Flat Zone a Deloitte, nám umožňuje vytvořit jedinečnou a unikátní platformu vědomostí, zkušeností a dat, jaká v Česku reálně nemá obdoby,“,“ dodává Milan Roček, majitel firmy Hyposervis, která portál CenovaMapa.org založila a ve spolupráci s poradenskou firmou Deloitte ho provozuje. Hyposervis bude nově držet podíl 49 %.

Právě společnost Deloitte stála jako výhradní poradce u zrodu dosavadního úspěchu portálu CenovaMapa.org, a to zejména v oblasti vytváření digitálních nástrojů pro online oceňování bytů. Firma Deloitte se také na aktuální transakci významně podílela.

„Práce pro CenovaMapa.org je od jeho začátku jednou z nejkomplexnějších výzev našeho real estate týmu. Jsme rádi, že jsme mohli asistovat i u vstupu významného investora, díky kterému společnost zahájí novou etapu svého rozvoje,“ říká Miroslav Linhart, vedoucí partner finančního poradenství společnosti Deloitte.


Byty

Společnost pro Cenové Mapy ČR s.r.o. se v posledních pěti letech stala jedničkou v oblasti poskytování dat pro online oceňování nemovitostí, vyvinula vlastní valuační modely pro oceňování bytů, dodává data i digitální nástroje celé řadě bank a developerských firem.

„Hledali jsme partnera, který rozumí dobře trhu nemovitostí, zejména novým bytovým projektům, je technologicky zaměřený na práci s daty a je kapitálově silný pro realizaci ambiciózních digitálních projektů. Trigema splňuje všechny tyto předpoklady. Kapitálový vstup skupiny Trigema nám umožní v ještě větší míře rozvíjet nástroje pro digitalizaci českého bankovnictví a současně se zaměřit na vývoj nástrojů pro běžné klienty. Je to další krok na cestě k našemu dlouhodobému cíli: vytvářet a poskytovat odbornému trhu datový standard o rezidenčních nemovitostech a silně se podílet na digitalizaci realitního a hypotečního trhu,“komentuje transakci Milan Roček.

Obě společnosti se dosud věnovaly podobným částem trhu, každá však jiným způsobem. Trigema se v posledních letech soustředila zejména na oblast nových bytů a prostřednictvím svého startupu Flat Zone vytvořila výkonný agregátor nabídek nových developerských projektů i analytické Studio pro sledování okamžitého vývoje projektů novostaveb a začala se výrazně profilovat v poskytování služeb jiným developerům.

CenovaMapa.org oproti tomu vytvořila nejrozsáhlejší databázi o nemovitostech pro bydlení z dat katastru a sledovala všechny skutečné prodejní ceny všech bytů a rodinných domů a nabídkové ceny novostaveb developerských projektů ve velkých městech. Z těchto dat pak vytvořila řešení pro bankovní online oceňování.

Díky akvizici spojí Trigema v jedné investiční skupině všechny datové možnosti dohromady a umožní vytvořit výkonnou datovou kostku zahrnující dlouhodobý i okamžitý vývoj na trhu novostaveb i starších bytů a rodinných domů. Vznikne tak komplexní základna pro digitalizaci realitního a hypotečního trhu obsahující data za posledních 25 let.

 

CenovaMapa.org

CenováMapa.org je datová platforma, která dlouhodobě sbírá a zpracovává nejrozsáhlejší databázi údajů o všech rezidenčních nemovitostech v Česku, nových bytových projektech a realizovaných cenách bytů, bytových a rodinných domů a jejich vývoji v čase v České republice. Na základě těchto dat poskytuje komplexní pohled na český rezidenční trh, jeho uspořádání, vývoj, ceny a trendy. Představuje rozsáhlou databázi obsahující souhrnné informace o lokalitách, developerských projektech, bytech, prodejích, cenách, standardech a vývojových trendech. Nad daty pak vytváří internetové aplikace, valuační modely a digitální nástroje využívané např. pro online oceňování nemovitostí.

 

Trigema

Investiční skupina Trigema je česká společnost, jejíž hlavní činností je rezidenční development a soustředí se i na další aktivity, jako je nemovitostní fond, venture kapitál a volný čas. Trigema své DNA staví na nezávislosti a odpovědnosti za vlastní rozhodnutí. Aktivity a projekty, do kterých vkládáme úsilí, pro nás znamenají víc než jen čísla v rozvaze – na všech projektech nám osobně záleží. Naši práci charakterizuje odbornost ve všem, co děláme, kreativita a vytrvalost. Máme odvahu měnit status quo a posouvat smysluplné věci kupředu.

 

Flat Zone

Je realitní agregátor, který obsáhne celou nabídku novostaveb na českém a slovenském trhu a dokáže vyhledávat v největším počtu nových bytů a domů v developerských projektech. Kromě vyhledávače provozuje Flat Zone vlastní analytickou aplikaci Studio, která umožňuje analytikům a manažerům porozumět trhu nemovitostí, hodnotit investiční příležitosti a maximalizovat zisky.

 

Deloitte Real Estate

Deloitte je mezinárodní poradenská firma. Již v roce 2011 založila specializovaný tým, který zajišťuje komplexní služby v oblasti rezidenčních i komerčních nemovitostí. Deloitte Real Estate kombinuje zkušenosti z oblastí nemovitostí, urbánní ekonomie, daňového a právního poradenství.

V průběhu času tento tým realizoval množství poradenských projektů, analýz, valuací a významných transakcí. Podílí se i na vzniku nástrojů založených na datech a IT technologiích.

Kontaktní formulář

Odesláním formuláře přijímám podmínky zpracování osobních údajů společností Trigema - jejich zpracování proběhne za účelem zaslání odpovědi na zadaný podnět a případné vytvoření obchodní nabídky.