Úvod Média

Očima developera: Co rozhýbe stojaté vody českého rezidenčního trhu?

06. 10. 2022

V poslední době se k nám z médií dostávají stále častěji zprávy o nedostupnosti bydlení v Česku, o realitní bublině, která musí prasknout, či o dramaticky rostoucích cenách. Tvářit se, že se nic neděje, by nebylo pravdivé. Děje se toho hodně.

Jsme svědky začátku proměny českého rezidenčního trhu. Zdaleka to ale není proměna nečekaná. Naopak, kdo umí předjímat, musel ji tušit dlouho dopředu, a válka na Ukrajině v tomto případě dění spíše jen urychlila, než způsobila.


Nemá smysl opakovat mnohokrát řečené pravdy o povolování projektů, které se leckdy táhne i deset let, o nabídce, kterou tento přístup ponořil ohromně hluboko, ani o byrokracii v Česku. Smysl má podívat se na to, co se aktuálně děje a zejména na to, co se bude dít s trhem bydlení.


Ceny neklesnou

V první řadě rostou ceny stavebních materiálů i prací, a tím pádem i náklady. Zdražují hypotéky. A to nejen kupujícím, ale i developerům. Obecně prostě zdražují peníze. A velkým problémem je samozřejmě nedostupnost mnoha materiálů. Kvůli těmto vlivům se dá proto očekávat, že některé projekty, zejména menších firem, se budou zpomalovat nebo se nemusí vůbec dokončit. To je pro trh, který nutně potřebuje desítky tisíc nových bytů, špatná zpráva.

Realitní trh se navíc kvůli inflaci a rychle rostoucím sazbám hypoték chytil do cenové pasti. Poptávka klesá, a leckdo by si mohl myslet, že by snad mohly klesat i ceny. To se však nestane. Proti jsou zejména dramaticky rostoucí náklady.


Bezpečná investice

Kromě špatných zpráv ale existují i ty dobré. Silní hráči na trhu své projekty nezastaví. Mají je bezpečně finančně zafixované. Byt stále zůstává aktivem, do něhož je bezpečné uložit své úspory, ať už člověk plánuje bydlení pro sebe, nebo koupit byt jako investici. Nový byt se navíc vyplatí otočit i do nájemního bydlení, které se zjevně stane trendem následujících let.

Nájemního bydlení, které mělo v Česku dosud punc nechtěné sestřičky vlastnického bydlení, se týká i další dobrá zpráva. Je to totiž právě nájemní bydlení, v západní Evropě naprosto běžná a oblíbená alternativa, která by mohla rozhýbat tak trochu zamrzlé vody českého rezidenčního trhu. Zaměření na nájemní bydlení může přinést nové a výjimečné projekty, které ukáží, že žít v nájmu je minimálně stejně dobré jako vlastnit. Ostatně první data z nájemního trhu, která mluví o velmi vysoké poptávce a stále se snižující nabídce, tomu nasvědčují. Otázkou zůstává, jestli se i z nájemního bydlení nestane v budoucnu stejně nedostatkové zboží jako z bydlení vlastního, ale o tom až příště.Publikováno v časopisu Estate 08/2022

Kontaktní formulář

Odesláním formuláře přijímám podmínky zpracování osobních údajů společností Trigema - jejich zpracování proběhne za účelem zaslání odpovědi na zadaný podnět a případné vytvoření obchodní nabídky.