Úvod Média

Fragment: Ikonický projekt s monumentálními sochami

13. 10. 2022
Říkáme mu FRGMNT, fragmentem jeho skutečného jména. Je to unikátní dům, který svým tvarem připomíná ležící postavu a který podpírají tři monumentální ikonické sochy nebo jejich torza od českého umělce a sochaře Davida Černého – ruka, noha a žena. Fragment. Dům, který symbolizuje lidské společenství a jeho schopnost vzájemně se podepřít, když je to potřeba, stejně jako sílu, kterou má lidská sounáležitost.

Příběh Fragmentu se začal psát na podzim roku 2020, předcházelo mu ale mnoho měsíců přemýšlení, příprav i tvořivých diskuzí. Budova svým tvarem ležící postavy reflektuje dřívější věhlas sousední historické budovy Invalidovny a vzdává poctu jejímu staviteli Kiliánovi Dientzenhoferovi. Ikonické sochy, které dům podpírají, upozorňují, že člověk potřebuje ke svému životu společenství ostatních lidí, symbolizují solidaritu a sociálnost a pomyslně zobrazují buňky, ze kterých je složeno lidské tělo.


Sochy podpírající budovu Fragmentu jsou původním nápadem umělce a sochaře Davida Černého. Všechny tři jsou vyrobeny z chromoniklové ušlechtilé nerezavějící oceli se zrcadlově leštěným povrchem. Největší socha – postava ženy – měří 24 metrů. Jejich výroba trvala od samotné přípravy zhruba 2 roky. Příprava probíhala od roku 2020, výroba byla odstartována v lednu 2021. Na Fragment jsme první díly dovezli 18. července 2022. Samotná instalace zabrala zhruba čtvrt roku a největší výzvou byla velikost největší, 35tunové sochy ženy, která celý dům symbolicky drží v náručí.


„Naší ambicí bylo od začátku propojit prostřednictvím projektu Fragment kvalitní architekturu a moderní umění s každodenním životem a dostat metropoli opět na výsluní novodobého stavitelství. Výjimečná lokalita Rohanského nábřeží si o unikátní počin přímo říkala,“ vysvětluje Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema.


Socha Lilith - budova Fragment

Kromě soch samotných je Fragment výjimečný i svou architekturou. Jeho netradiční rozpixelovaná fasáda, vytvořená z modulových bloků (fragmentů), které jsou následně vrstveny do funkční struktury, symbolizuje mnohovrstevnatost života, který se skládá z nekonečného množství menších částí, od nepatrných zážitků až po ty formující.

„S plným respektem ke kvalitám Invalidovny a energii tomuto místu vlastní stavíme Fragment do pozice kontrastní, do role otisku dnešní doby. Transformaci Karlína přinášíme rovnocenný dialog stávajícího a nového, který chápeme jako logickou podmínku kvalitního vývoje,“ říká Jan Řezák, partner studia Qarta architektura.

Kontaktní formulář

Odesláním formuláře přijímám podmínky zpracování osobních údajů společností Trigema - jejich zpracování proběhne za účelem zaslání odpovědi na zadaný podnět a případné vytvoření obchodní nabídky.