Úvod Média

3GEMA: Bydlení, co je chytré

23. 11. 2019
To, co na novém bydlení majitelé oceňují, je zejména důraz na bezpečí a zdraví těch, kteří byty užívají. Dále je to možnost využívání moderních technologií, ekologické a energetické aspekty, příznivá cena a dostatek služeb na dosah. Chytré bydlení je tedy souhrn hned několika benefitů najednou. To vše vytváří z domova svých uživatelů místo, kam se všichni po práci či z víkendů rádi vrací. 
Na dalších řádcích přinášíme výběr těch nejčastějších dotazů, s nimiž se zájemci o byty Chytrého bydlení na prodejce společnosti Trigema obrací. Třeba mezi nimi najdete odpověď na to, co zajímá přímo vás.

Chytré bydlení je koncept, díky němuž se lépe žije. Nenabízí přitom pouze technologické přínosy z užívání bytu, ale i celou řadu dalších benefitů. Stovky majitelů nových bytů v Praze či Plzni již bydlí v bytech, které mají ve svém názvu Chytré bydlení. O co se vlastně jedná a jaké konkrétní výhody jsou jejich součástí? 


Jak byste mi vysvětlili, že mám investovat do bytu Chytrého bydlení namísto jiné novostavby nebo secondhandu?
Investice do novostavby je v současnosti z hlediska investování stále ještě jistotou zaručeného výnosu. U většiny starších nemovitostí často potřebujete další nemalé prostředky na rekonstrukci a cena takového bytu pak ve výsledku narůstá. Starší nemovitosti i levné novostavby pak ztrácí časem na ceně, jelikož dochází k rekonstrukcím objektů a tedy i nutné výměně technologií. To zpravidla může náklady na tyto nemovitosti cenově znásobit.

Co je inteligentní byt?
Inteligentní byt znamená především vzdálenou správu spotřebičů, regulacíi teploty a zabezpečení. Rok od roku využíváme více a více elektrických zařízení a čím dál více z nich má přístup k internetu. Domácí automatizace propojuje všechna zařízení v jeden systém, který může být snadno ovladatelný skrze mobilní zařízení či počítač. To znamená, že nepotřebujeme spoustu samostatných ovladačů a navíc také to, že jednotlivá zařízení mohou spolupracovat. Například pokud zapnete televizi, automaticky se zatáhnou žaluzie a zapnou tlumená světla. Inteligence bytu spočívá i v tom, že byt lze ovládat i zcela běžným tradičním způsobem, tedy tyto technologie úplně vypnout nebo nezapojit.

Je možné některé komponenty Chytrého bydlení zrušit?
Některé prvky Trigema Chytré bydlení, záleží přitom vždy na konkrétní kategorii Chytrého bydlení, jsou vždy s novým bytem dodávány. Pokud je nechcete, není potřeba je rušit, nemusíte je jen vůbec využívat. To by však byla v konečném důsledku škoda, protože dokáží zjednodušit užívání bytu. Některé komponenty jsou s bytem dodávány jako nedílné (například vzduchotechnika nuceného větrání). Pokud byste ale opravdu trvali na jejich zrušení, není nic jednoduššího, než je jejich vypnutí.

Jaké další technologické novinky Chytré bydlení nabízí nebo se s nimi počítá pro budoucí projekty?
V některých projektech Chytrého bydlení se můžete setkat s dalšími technologickými novinkami. Příkladem je úsporným systém udržování teploty vody HWAT, jež nahrazuje klasické cirkulační rozvody. Díky tomu se výrazně snižuje tepelná ztráta ve zpětném potrubí a současně minimalizuje riziko mechanických závad systému. Benefitem, který stojí také za pozornost, je pak například i příprava pro individuální dobíjení elektromobilů určená pro jednotlivá garážová stání.
Také komunikace zájemce o Chytré bydlení s prodejním týmem je založena na moderních technologiích. Při výběru bytu lze hned zpočátku využít služby e-rezervace. Následně je již pro něho v on-line prostředí připravena samostatná Klientská sekce, díky níž získává nejen pravidelné aktuality týkající se jeho nového bydlení, ale i všechny potřebné dokumenty a ostatní informace
Do budoucnosti se navíc předběžně počítá s dalšími prvky, jež bývají součástí tzv. Smart Cities. Ať již v podobě Chytrých laviček, které zajišťují bezplatný internetový přenos či možnost USB připojení nebo Chytrého osvětlení. To snižuje náklady na zasíťování a provoz a zároveň může vytvářet infrastrukturu pro nabíjecí stojany pro elektromobily a Wi-Fi provoz.

Co pro mě jako majitele jedné bytové jednotky znamená, že je budova velmi úsporná?
V rámci úsporného bydlení se dnes veškeré nemovitosti zařazuji do jednotlivých kategorií dle jejich energetické náročnosti. Naše Chytré bydlení Trigema splňuje kategorii B – je tedy velmi úsporné. Třídě B odpovídají nízkoenergetické domy. Naopak v případě třídy C se jedná spíše jen o běžné úsporné domy. 
Průkaz energetické náročnosti budov není jen pouhým energetickým štítkem. Součástí průkazu je také kromě určení energetické třídy graf tzv. „podílu energonositelů na dodané energii“ – jedná se o vyjádření podílu jednotlivých energetických vstupů (plyn, elektřina, solární energie atd.). Z těchto informací, stanovené měrné spotřeby energie a cen jednotlivých energií lze pak orientačně spočítat roční náklady na vytápění domu. 

Jaké bezpečnostní prvky Chytré bydlení nabízí?
Jedním z hlavních pilířů Trigema Chytré bydlení je bezpečí. Základním prvkem mohou být bezpečnostní vstupní dveře, čidla apod. Čip umožňuje automatické zamykání a odemykání vstupních dveří. Často nechybí ani kamerový systém u vstupu do každého ze vchodů. Ten monitoruje vše podstatné, co se u vstupu a nejbližším okolí děje a zamezí tak nežádoucím osobám nejen k vniknutí do bytového domu, ale i jeho poškození. Počítá se navíc i s elektronickým vrátným a někde dokonce i non-stop bezpečnostní službou. 

Nevyrůstají ale domy Chytrého bydlení někde „v polích“ odkud je všude daleko? 
V blízkosti Chytrého bydlení jsou školy, zdravotnická centra, restaurace, kavárny a samozřejmě i obchody. Prodejny a provozovny jsou mnohdy navíc přímo nedílnou součástí našich areálů, jak dokládají třeba bytové projekty SMART byty, CLB@Letňany nebo BLV@Horní Měcholupy. Zajít si proto pro základní potraviny, ale i třeba do lékárny, bankomatu či květinářství pak opravdu zabere jen několik málo minut. V areálu SMART navíc ještě veřejnost najde restauraci, robotickou vinárnu nebo plastiku Davida Černého Trifot. Z toho je zřejmé, že celý koncept klade rovněž důraz na veřejný prostor. Dětská hřiště, lavičky a další mobiliář, ale i třeba včelí domky nebo dokonce galerie moderní fotografie jsou na některých projektech Chytrého bydlení samozřejmostí. Koncept nezapomíná ani na okolní zeleň v podobě městských parků či lesoparků. To vše přináší do místního prostoru novou kvalitu a další příležitosti, jak lze trávit volný čas. 

Další informace o Chytrém bydlení na www.chytre-bydleni.com

Kontaktní formulář

Odesláním formuláře přijímám podmínky zpracování osobních údajů společností Trigema - jejich zpracování proběhne za účelem zaslání odpovědi na zadaný podnět a případné vytvoření obchodní nabídky.