Úvod Média

3GEMA: Karlín - moderní čtvrť se sportovním vyžitím

10. 12. 2020

Karlín a Invalidovna nejsou pouze historie. Od počátku 21. století zde totiž probíhá intenzivní výstavba. A to zejména mezi Rohanským nábřežím a Vltavou, kde vznikl projekt moderních budov River City Praha. Jeho součástí je areál Main Point Karlín, který se stal v minulosti mimo jiné i nejlepší kancelářskou budovou světa na veletrhu MIPIM. Nejvýraznější architektonický prvkem je samotný organický tvar této budovy. Fasáda pravidelně střídá oranžovo-šedo-bílé fasádní pilíře. Další zajímavostí je, že je objekt chlazen za pomoci říční vody, která protéká kanálem v jeho 2. suterénu.

Sportovní nadšenci si přijdou v Karlíně na své. Cyklisty oblíbená je zejména Vltavská trasa, které vede od nábřeží Ludvíka Svobody okolo Negrelliho viaduktu, aby dále pokračovala okolo kancelářských budov Danube House, Amazon Court a River Garden až k Libeňskému mostu, kde je Driving Range Rohanský ostrov a tenisové kurty. Vydat se pak odsud můžete dál na Libeňský ostrov okolo kancelářského a rezidenčního komplexu Dock.


Zapomenout proto nelze na administrativně-společenské centrum Forum Karlín. Jde o citlivě zrekonstruovanou industriální budovu bývalé prvorepublikové fabriky, kde sídlí vydavatelství Economia. V sousedství je pak unikátní multifunkční sál s kapacitou necelých 4 tisíce míst. Na celkovém architektonickém řešení projektu se podílel světoznámý španělský architekt Ricardo Bofill. Svá vystoupení už v tomto sále měli mimo jiné takoví velikáni hudební scény, jakými jsou skupiny Nine Inch Niles, Pixies či King Crimson.


Jen několik desítek metrů odsud je kancelářská budova Butterfly. Ta na první pohled upoutá živou vegetací, jež pokrývá více než 1 400 m2 její celoprosklené fasády. Vegetace byla zvolena s ohledem na místní klima a střídání ročních období. Kromě své estetičnosti jsou tyto vertikální zahrady s důmyslným systémem automatického zavlažování a hnojení také praktické.


SPORT A VOLNÝ ČAS

Taktéž sportovní nadšenci si přijdou v Karlíně na své. Cyklisty oblíbená je zejména Vltavská trasa, které vede od nábřeží Ludvíka Svobody okolo Negrelliho viaduktu, aby dále pokračovala okolo kancelářských budov Danube House, Amazon Court a River Garden až k Libeňskému mostu, kde je Driving Range Rohanský ostrov a tenisové kurty. Vydat se pak odsud můžete dál na Libeňský ostrov okolo kancelářského a rezidenčního komplexu Dock.


Již před osmi lety byly navíc ve většině místních ulic plošně zavedeny cykloobousměrky, tedy ulice obousměrné pro cyklisty. Jde o první takovou zónu vzniklou v Česku. Celá čtvrť je tak označována jako jedna z nejlepších pro cyklisty ve městě.


V plánu je potom do budoucnosti trasa, která propojí karlínskou stranu řeky s tou holešovickou díky lávce přes ostrov Štvanice. Nástup na lávku by měl být na Bubenském nábřeží před branou do Pražské tržnice. V Karlíně na Rohanském nábřeží vyústí na cyklostezku vedoucí po protipovodňové bariéře. Lávka tak překlene 38 metrů mezi Karlínem a Štvanicí a 149 metrů mezi Štvanicí a Holešovicemi na pravém břehu Vltavy.


Ke stálým sportovištím patři i hrací plocha s posilovacími stroji, jako jsou šlapací zařízení, bradla či surfovací a protahovací zařízení, kterou najdete blízko rohu ulic U Invalidovny a Za Invalidovnou. Na blízkém sídlišti Invalidovna je pak hřiště o rozměrech 19 a 11 metrů s basketbalovými koši.

Kontaktní formulář

Odesláním formuláře přijímám podmínky zpracování osobních údajů společností Trigema - jejich zpracování proběhne za účelem zaslání odpovědi na zadaný podnět a případné vytvoření obchodní nabídky.