Úvod Média

Marcel Soural: Chci postavit nemožné

03. 05. 2023

Cesta Marcela Sourala do čela developerské společnosti vedla ze stavby. Jeho Trigema příští rok olsaví třicet let na trhu. Za tu dobu postavila přes dvě tisícovky bytů a právě chystá stavby, které se obrazně ani fakticky vůbec nedrží při zemi


Je předsedou představenstva společnosti Trigema – přední české developerské společnosti, kterou založil v roce 1994 spolu se dvěma kamarády. V současnosti připravuje výstavbu výškového domu Top Tower v pražských Nových Butovicích. Ten by se měl stát nejvyšší stavbou v Česku.

Kdo by nechtěl postavit nejvyšší dům v zemi? Takovou otázku pokládá šéf společnosti Trigema Marcel Soural, když se stočí řeč na Top Tower. Věžák plánovaný u stanice metra Nové Butovice míří do výšky do 135 metrů. A navíc bude snad nejextravagantnější bytovou stavbou, jaká kdy v Česku vznikla. „Mám rád nejen zajímavé myšlenky, ale i ty hodně bláznivé nebo zdánlivě neuskutečnitelné. Baví mě je realizovat,“ říká Soural.

U pásu a u plotu. Firmu vybudoval od nuly a stavařinu si osahal vlastníma rukama. Hned po dokončení studia na Fakultě stavební ČVUT pracoval zhruba dva roky jako stavbyvedoucí. Z tehdejšího Československa se ale rozhodl v roce 1991 vyrazit na zkušenou do Německa, kde první tři měsíce pracoval v továrně na výrobu železobetonových panelů. Někde tady, na směnách u pásu, se zrodila jeho přízeň k prefabrikaci.

V Německu vystřídal ještě několik firem. Po návratu nastoupil v Praze do německé firmy Hebel na pozici technika zodpovědného za uvedení jejich stavebních materiálů na český trh. Mířil ale výš. Vedení firmy proto navrhl založení společného podniku – Němci by zajistili finance, Soural know-how. Jeho nadřízení ho ale s díky odmítli, a tak se rozhodl odejít a v roce 1994 založil se dvěma kamarády vlastní firmu. Tři roky strávili opravováním pražských plotů, až v roce 1997 přišel průlom. Postavili první bytový dům s 32 byty v Radotíně.

Více v příloženém souboru: Zdroj: E15 magazín

Kontaktní formulář

Odesláním formuláře přijímám podmínky zpracování osobních údajů společností Trigema - jejich zpracování proběhne za účelem zaslání odpovědi na zadaný podnět a případné vytvoření obchodní nabídky.