Úvod Média

Třetí kvartál potvrdil zvýšený zájem o nové byty. Prodalo se jich téměř dvakrát tolik, co před rokem

18. 10. 2023
Praha, 18. 10. 2023 – Poslední data z rezidenčního trhu ukazují na stabilizaci trendů, které byly patrné už v prvním kvartálu tohoto roku. Zájem o nové bydlení v Praze již tři čtvrtletí po sobě roste. Ve 3. čtvrtletí se zde prodalo o 50 jednotek více než v druhém kvartále, v meziročním srovnání ale o 91 % více.Nabídka nových bytů nadále stagnuje na dlouhodobém průměru, který je pro potřeby metropole nedostatečný. U průměru prodejních cen došlo k mírné redukci na úrovni 3 %, především v důsledku limitovaných pobídek prodejců. Nabídkové ceny nadále stagnují nad hranicí 150 tisíc Kč/m2. Vyplývá to z tržní analýzy developerských společností Central Group, Skanska a Trigema.

Ve třetím čtvrtletí letošního roku se prodalo 1.050 bytů, což je o 91 % více než ve stejném období loňského roku, a o 5 % více než v předchozím čtvrtletí. V průběhu celého roku 2023 zájem o nové byty setrvale roste, prodalo se již 2.700 bytů. Za celý letošní rok by počet prodaných nových bytů v hlavním městě mohl přesáhnout čtyřtisícovou hranici. To je stále výrazně méně než v rekordním roce 2021, kdy se prodalo 7.450 bytů, oproti loňskému roku by se ale jednalo o zhruba třetinový nárůst.

Graf - Kvartální vývoj prodejů nových bytů v Praze 2011-2023

Za zvýšenou poptávkou stojí stabilizace ekonomické situace a pozitivnější výhled budoucího vývoje. Výrazně oživuje i hypoteční trh, který by měl posilovat i nadále v souvislosti s očekávaným poklesem úrokových sazeb. Významnou roli i nadále hrály také dočasné prodejní pobídky, marketingové bonusy a zaváděcí ceny se speciálními platebními podmínkami v nově uvedených projektech.

„Prodeje nových bytů letos výrazně oživují a meziročně se zvýšily o více než 90 %. Výraznou roli v tom hrají zaváděcí ceny v nových projektech a také různé marketingové bonusy. V příštím roce by měly už začít výrazněji klesat úroky hypoték, což poptávku dále posílí. Výrazně tak ubyde akčních nabídek a bonusů a ceny bytů podle našich analýz budou opět růst. Kdo uvažuje o koupi bytu, má nyní ty nejvýhodnější podmínky,“ říká Dušan Kunovský, předseda představenstva Central Group.


Ceny nových bytů stagnují okolo úrovně 150 tisíci Kč za m2


Ceny nových bytů zaznamenaly mírný pokles, ale stále se drží kolem hranice 150 tisíci Kč za m2. Už v průběhu druhého kvartálu přišlo na trh několik projektů se zaváděcími cenami a speciálními platebními podmínkami, kde výrazně nižší ceny bytů byly podmíněny úhradou kupní ceny předem. Jejich vliv se promítl i do průměrných cen na trhu bydlení. U části nabídky navíc již došlo k promítnutí vládou plánovaného snížení sazby DPH u bytů z 15 na 12 %. Průměrná prodejní cena za m2 dosáhla 146.459 Kč (mezičtvrtletně -2,9 %, meziročně -1 %), nabídková 150.437 Kč za m2 (mezičtvrtletně -0,8 %, meziročně -2,4 %). Ceny nových bytů budou i v následujícím období stagnovat kolem úrovně 150 tisíc Kč za m2. Potvrzuje to i cenová úroveň nově zahajovaných projektů, která se pohybovala okolo této hranice. Již v příštím roce by ale ceny nových bytů mohly opět začít růst.


Graf - Vývoj průměrné ceny za m2 nových bytů v Praze 2012-2023

„V následujících obdobích je velmi pravděpodobný pokles nabídky, který v součtu s oživující poptávkou bude tlačit na opětovný růst cen. Již nyní sledujeme pozvolný růst cen secondhandových bytů, které se cenově více adaptují na tržní chování. Zároveň je patrný další podstatný nárůst nájmů. Průměrný nájem přesáhl hranici 30 tis. Kč / měsíc, přičemž institucionální nájem je o 33 % vyšší a nabídka v tomto segmentu nadále roste. Kvůli velmi komplikovanému povolování staveb, které téměř blokuje možnost výstavby, stále vysokým cenám vstupů a komplikovaným podmínkám aktuálního stavu hypotečního trhu, je vlastní bydlení pro řadu lidí zkrátka nedostupné,“ komentuje Marcel Soural, předseda představenstva investiční skupiny Trigema.


Nabídku nových bytů omezují odklady projektů, pomalé povolování a transformace projektů na nájemní bydlení


Koncem letošního září bylo v Praze v nabídce 5.600 nových bytů, což je téměř stejně jako na konci minulého čtvrtletí (nárůst o 100 bytů) a o zhruba 20 % více než na začátku loňského podzimu. Stále se ale jedná o hodnotu odpovídající dlouhodobému pražskému průměru.
Graf - Vývoj nabídky nových bytů v Praze 2011-2023

Do prodeje se v posledním roce dostává menší počet bytů, než tomu bývalo dříve. Kvůli vysokým cenám stavebních prací a materiálů a drahému úvěrovému financování dochází k odkladu řady projektů, protože se investorům výstavba nevyplatí. Část nabídky odčerpává také stále rostoucí trh nájemního bydlení.

Rychlejšímu doplnění nabídky dlouhodobě brání také pomalé tempo povolování nové výstavby. Dle posledních dat ČSÚ se za prvních osm letošních měsíců v hlavním městě povolilo jen 2.165 bytů v bytových domech, o třetinu méně než ve stejném období loňského roku.

„Od vyprázdnění nabídky v roce 2021 se nyní počet volných bytů v Praze ustálil na dlouhodobém průměru mezi pěti a šesti tisíci jednotek. To ale při rostoucí demografické křivce potřebám metropole nestačí. Ani pomalejší prodejní tempo posledního roku nedokázalo nabídku citelněji oživit a na trh nepřibylo zásadně větší množství nových projektů. Do budoucna může současný nedostatečný přísun nové nabídky, stále vysoké stavební a pozemkové náklady, v kombinaci s očekávaným oživením poptávky, díky poklesu sazeb u hypoték, znamenat další růst prodejních cen,“ uvedl Petr Michálek, předseda představenstva Skanska Residential a.s.


Kontaktní formulář

Odesláním formuláře přijímám podmínky zpracování osobních údajů společností Trigema - jejich zpracování proběhne za účelem zaslání odpovědi na zadaný podnět a případné vytvoření obchodní nabídky.