Homepage Média

Sjezdovky lákaly davy

01. 04. 2019
Na moníneckých sjezdovkách se v uplynulé zimní sezóně prohánělo 64 tisíc lyžařů, což je o tisíc více než o rok dříve.

Letošní zima nabídla dostatek přírodního sněhu, na Monínci se lyžovalo do poloviny března.
 Jaro už sice rázně zaklepalo na dveře, ale většina lyžařských středisek ve Středočeském kraji má sněhu stále dost. Vleky však už stojí. „Letos jsme kupodivu ukončili sezonu z důvodu nedostatku lidí, sněhu jsme měli pořád dost,“ říká provozovatel střediska na Šibeničním vrchu v Mnichovicích Jan Zenkl.

I další lyžařské areály svůj provoz pozastavily kvůli malé poptávce. „Momentálně ještě nějaký sníh na kopci máme, ale nechtěli jsme to hrotit do nekonečna, když tady máme čtyři až pět lidí za den,“ přitakává Petr Kroužil, provozovatel kvasejovického areálu na Příbramsku. Lanovka nejezdí už ani v největším středočeském středisku na Monínci, kde se lyžaři naposledy sklouzli minulou neděli. „Podmínky nebyly úplně špatné, ale v posledních dnech byla návštěvnost spíše v desítkách lidí, což se nám vzhledem k provozu nevyplatí,“ vysvětluje tiskový mluvčí areálu Monínec Radek Polák.

Jediným místem, kde se dá ještě lyžovat, tak je Ski areál Chotouň, ten sezonu zakončí tuto neděli. „Sníh ještě nějaký máme, ale už je to takové hodně jarní ježdění,“ říká provozovatel střediska Jiří Vorel.

Všichni provozovatelé unisono odpovídají, že se letošní rok povedl a podmínky byly takřka ideální. Na začátku ledna většina lyžařských středisek ve středních Čechách hlásila přes tři čtvrtě metru sněhu na sjezdovkách. Pomohlo hlavně vydatné sněžení na přelomu roku a také dostatečný počet mrazivých dnů, které umožnily umělé zasněžování. „Letošní sezona, co se týče sněhových podmínek, byla u nás suverénně nejlepší,“ hlásí Zenkl. Areál Šibeniční vrch přitom funguje od roku 2004.

Sezonu si chválí i v Kvasejovicích. „Návštěvnost lámala rekordy. Počet lyžařů se od loňského roku zdvojnásobil,“ říká s potěšením Kroužil.

Spíše jako průměrnou pak hodnotí zimní sezonu na Monínci. „Návštěvnost byla vysoká zejména během ledna a začátkem února, na přelomu února a března ale došlo k výraznému poklesu,“ popisuje Radek Polák. Jeho slova potvrzují i čísla. Letošní sezona byla na Monínci o 37 dní kratší než ta v zimě 2017/18. Návštěvnost však byla i za kratší období paradoxně vyšší. .

Mimo sezonu: oslavy výročí nebo expozice Vítkovců

Kromě Chotouně, kde se můžete zúčastnit nedělního slavnostního zakončení sezony, se ostatní středočeské areály už připravují na léto a přemýšlejí nad příští zimou. Například v Monínci se letos chystají investovat další miliony korun do rozšíření infrastruktury. „Letos plánujeme investovat 15 milionů zejména do Hotelu Monínec, v jehož blízkosti vznikne terasa,“ popisuje Polák. Na Monínci se také chystají oslavy dvacátých pátých narozenin, které vypuknou 20. července.

Nedaleké Kvasejovice pak plánují pořídit pohon pro vleky. „Potřebujeme nový motor k provozu vleků, ten starý už je léta nevyhovující a mohl by brzy odejít,“ popisuje jednu z chystaných investic Kroužil, který zároveň zve na hlavní turistickou sezonu: „Během celého roku je u nás v provozu Muzeum Vítkovců či pivovar Vítek z Prčice, který sídlí kousek od areálu v Sedlci-Prčici.“

Zdroj: MF Dnes


 

Contact form

By submitting the form, I accept the conditions of processing of personal data by Trigema - their processing will take place in order to send a response to the complaint and possible creation of a business offer.