Homepage Média

Zájem o nové byty nadále roste. Prodeje stouply o polovinu, ceny i nabídka stagnovaly

09. 08. 2023
Nejnovější data z rezidenčního trhu potvrzují to, co naznačovaly už výsledky trhu s hypotékami. Zájem o nové bydlení v Praze již dvě čtvrtletí po sobě roste.

Ve druhém čtvrtletí se zde prodalo 1.000 nových bytů, tedy o polovinu více než v prvním kvartále. Ceny nových bytů se příliš nezměnily, stejně tak počet bytů v nabídce, který je nadále zhruba poloviční oproti dlouhodobé potřebě metropole. Vyplývá to z tržní analýzy developerských společností Central Group, Skanska Residential a Trigema.


V prvním pololetí letošního roku se prodalo 1.650 bytů, což je o 50 % více než v druhé polovině loňského roku, ve které se prodalo celkem 1.100 bytů. Zájem o nové byty navíc postupně dál roste. Zatímco v prvním čtvrtletí se prodalo 650 nových bytů, což znamenalo oproti poslednímu kvartálu roku 2022 nárůst o cca 18 %, tisícovka prodaných bytů za období od dubna do června letošního roku představuje téměř 54% mezičtvrtletní růst poptávky. V meziročním srovnání to představuje nárůst prodejů o více než 5 %.

Graf - Kvartální vývoj prodeje nových bytů v Praze 2011-2023

Zvýšenou poptávku lze vysvětlit hned několika faktory, které na trh působily. V prvé řadě již opadl úvodní šok a nejistota z budoucího vývoje. Inflace a úrokové sazby přestaly růst dosud nevídaným tempem a postupně začínají opět klesat. Podobné je to i u cen energií. Lidé si už do jisté míry na novou situaci zvykli. Vliv měly také dočasné prodejní pobídky, marketingové bonusy a zaváděcí ceny se speciálními platebními podmínkami v nově uvedených projektech. Výraznější oživení zaznamenal i hypoteční trh, který s trhem bydlení tvoří spojené nádoby. V běžných obdobích se totiž více než polovina nových bytů v Praze prodá právě na hypotéku a se zlepšením podmínek získání úvěrů se na trh vrátila část dosud odkládané poptávky. Další růst prodejů se dá očekávat s postupným snižováním úrokových sazeb a uvolňováním podmínek pro získání hypoték.

„Sledujeme stoupající důvěru a očekávání domácností a spotřebitelů, kteří se domnívají, že současná doba začíná být opět vhodná k pořizování velkých nákupů. Pohled respondentů na vhodnost doby pro investování je sice stále pod nulovou hranicí, ve srovnání s uplynulými měsíci se ale jedná o výrazné zlepšení nálady. Chuť nakupovat roste i u velkých investorů, kteří reagují na zprávy, že nás v příštích deseti letech čeká výrazný globální růst cen nemovitostí. Podle studie organizací ifo Institute a Institute for Swiss Economic Policy (IWP) bude průměrné roční nominální tempo růstu činit 9 %,“ komentuje Marcel Soural, předseda představenstva investiční skupiny Trigema.

Contact form

By submitting the form, I accept the conditions of processing of personal data by Trigema - their processing will take place in order to send a response to the complaint and possible creation of a business offer.