Úvod Média

Umění ve veřejném prostoru

05. 12. 2022

David Černý je pro jedny nepřijatelný obscénní provokatér, pro jiné obdivovaný osobitý umělec s originálními nápady, který se nebojí pojmenovávat věci, tak jak opravdu jsou. David Černý je bez debat jednou z nejvýraznějších postav české výtvarné a sochařské scény. Podle žebříčku časopisu Forbes je to navíc nejúspěšnější a také nejdražší český umělec za poslední tři dekády.

Jeho díla, která můžeme potkat v pražském veřejném prostoru, se před nedávnem rozrostla o tři další sochy – punkový pomník kapele Visací zámek, Brouka v podobě přišpendleného auta a o Lilith, obří sochu nahé ženy, která drží v náručí dům Fragment.


Pokud se Pražanů nebo návštěvníků města zeptáme na Černého díla, která jsou v metropoli k vidění, většina zmíní třeba otočnou hlavu Franze Kafky na Národní třídě nebo mimina na žižkovské věži. Ve skutečnosti je jeho soch ve starobylých i moderních pražských ulicích o mnohem víc. Na cestu po stopách Davida Černého se pravidelně vypravují autobusy plné zahraničních turistů, kteří tvrdí, že Černý z Prahy vytvořil centrum umění ve veřejném prostoru. Pojďte se na pražská díla nejznámějšího českého výtvarníka spolu s námi podívat i vy.


Brouk /2020/


Sedmnáct metrů vysoká a osm metrů široká pohyblivá socha Brouk představuje automobil Porsche 911 zapíchnutý na špendlíku, což má připomínat brouka v entomologické sbírce. Socha byla odhalena 1. dubna 2020, investorem je společnost Passerinvest Group. Socha podle svého autora upozorňuje na přílišnou společenskou náklonost automobilismu.

Víte, že…?
Auto se skládá z 11 pohyblivých segmentů, které se pohybují pomocí hydrauliky. Povrch plastiky je z růžovo-fialového laminátu, instalace dohromady váží deset tun.
Umístění: Vyskočilova ulice, BB Centrum

Socha Brouk

Pomník kapely Visací zámek /2022/


Pomník v podobě obráceného růžového traktoru Zetor 40, jehož jedno přední kolo je přetvořeno do velikého visacího zámku, byl odhalen v červnu 2022 u příležitosti 40ti letům působení známé české punkové skupiny Visací zámek.

Víte, že…?
Růžový traktor se nachází u strahovského stadionu nedaleko někdejšího památného kiosku „U Johna Debila“, kde legendární česká kapela (prý) vznikla.
Umístění: Vaníčkova ulice, Praha 6


Lilith /2022/


Obří socha nahé ženy byla v říjnu 2022 nainstalována na nájemní dům FRAGMENT investiční skupiny Trigema. Socha ženy je 24 metrů vysoká, váží 35 tun a v pravidelných intervalech otáčí hlavou. Podle umělce má symbolizovat rovnoprávnost a nezávislost žen.

Víte, že…?
Architektonicky unikátní dům podpírají ještě dvě další nadživotní sochy Davida Černého – noha a ruka.
Umístění: FRAGMENT, Sokolovská ulice, Praha 8

Socha Lilith Fragment

In Utero /2009/


Šestimetrovou sochu těhotné ženy držící se za hlavu si můžete prohlédnout dokonce i zevnitř! Dílo je z nerezové oceli a díky tomu se v něm odráží i okolí, proto je velice důležité i jeho umístění.


The London Booster /2012/


Socha klikujícího autobusu vznikla k příležitosti letních olympijských her v Londýně v roce 2012. Socha dvoupatrák s lidskými prvky.


Mimina na žižkovské věži /2000 a 2019/


Mimina byla původně vytvořena pro instalaci na Muzeu moderního umění v Chicagu. Obří miminka mají místo obličeje vyražený jakýsi kód, což z nich dělá nejen strašidelná stvoření...


Zavěšená socha obráceného sv. Václava na koni /1999/


Socha znázorňuje svatého Václava, českého knížete a patrona, jak sedí na břiše mrtvého koně zavěšeného za nohy ke stropu.


Socha Franze Kafky /2014/


Pohyblivá socha měří na výšku 10,6 metru. Je složena ze 42 rotujících nerezových panelů, otáčejících se nezávisle na sobě. Uvnitř se nachází 21 motorových modulů a 1 kilometr kabelů.

Socha Franze Kafky

Miminka Kampa /2008/


Na rozdíl od žižkovské věže, kde tato obří miminka se zmutovaným obličejem prolézají ve výšce, si je můžete na Kampě prohlédnout pěkně zblízka a třeba se jich i dotknout! Miminka jsou tady tři.


Zadky /2003/


Dílo Zadky najdete na dvorku galerie Futura. Na první pohled uvidíte „jen“ ohnutá lidská torza s vystrčenými zadky, když ale vylezete po žebříku a strčíte hlavu do jejich análního otvoru, zobrazí se vám videosmyčka.


Speederman /2014/


Socha hrdiny, který zamrzl v pohybu, znázorňuje lidskou evoluci a až nadlidskou rychlost vývoje a zrychleného tempa života, zapříčiněného novými technologiemi. Linie, které znázorňují pohyb, doprovází i světelné efekty.


Trifot /2016/


Trifot je 12metrová kráčející plastika, která byla vytvořena přímo na míru galerii Czech Photo Centre, před níž se také nachází. Trifot jakoby přichází od stanice metra Nové Butovice a rozvážně směřuje ke stanici Hůrka.

Socha Trifota

Torzo tanku /2018/


Na náměstí Kinských je umístěné torzo tanku, které sem David Černý instaloval k padesátiletému výročí této události jako vzpomínku na období, kdy Sověti okupovali českou zemi.


Socha zavěšeného Sigmunda Freuda /1997/


Socha z roku 1996 zobrazuje Sigmunda Freuda visícího za jednu ruku s druhou rukou v kapse. Černý se tou dobou zamýšlel nad příchodem nového tisíciletí a nad tím, co se v jeho průběhu stane.

Socha zavěšeného Sigmunda Freuda

Embryo /2008/


Světelné vyobrazení embrya je umístěné na fasádě a okapu divadla Na zábradlí. Embryo bylo vytvořeno Davidem Černým k 50. výročí divadla. V noci svítí a záleží na vaší představivosti, co ve světle uvidíte.


Pamětní deska Václava Havla /2012/


Vzpomínku na prezidenta Václava Havla najdete na fasádě Divadla na zábradlí, kde v letech 1960 až 1968 pracoval jako kulisák, herec, dramaturg, tajemník činohry a dramatik.


Piss Sculpture /2004/


Dětské čůrající fontány jsou běžné, na vyobrazení dvou dospělých urostlých mužů při vykonávání „malé“ potřeby ale jen tak nenarazíte. Tyto dvě postavy navíc stojí v jezírku ve tvaru České republiky.


Quo Vadis neboli Trabant /1990/


Porevoluční Trabant na čtyřech nohách připomíná rok 1989. Mnoho východních Němců v té době odcházelo na Západ a jejich dočasným azylem se stala budova velvyslanectví Spolkové republiky Německo.


Maso – červená auta /2007/


Auta znázorněná jako hovězí maso zavěšené na hřebíku mají znázorňovat objekt zbožné úcty. Pro různé společnosti to mohou být různé objekty, někde hovězí a jinde auta.

Maso – červená auta

Pegas /2017/


Napůl koně a napůl motory. Tyto sochy nejsou v rezidenci Waltrovka umístěné zcela náhodně. Právě zde byly totiž v minulosti vyráběny motory Walter Pegas.


Cyberdog /2018/


Cyberdog je projekt založený na myšlence pokroku 21. století. Centrum informuje o posledních trendech a novinkách z oblasti kybernetiky, robotiky a dalších oblastí vědy a techniky. Součástí prostor je robotická vinárna.


David Černý


(*15. 12. 1967) je český umělec a sochař. Podle žebříčku Forbes patří k nejdražším a nejznámějším českým umělcům vůbec. Černý v letech 1988–1996 vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, je laureátem Ceny Jindřicha Chalupeckého, grantu Nadace Pollocka a Krasnerové a ceny na bienále v Kortrijku. Černý je známý především díky svým plastikám, které jak u nás, tak v zahraničí umisťuje do veřejného prostoru. Spolu s architektem Tomášem Císařem založil architektonické studio Black n’ Arch a podílí se na přípravě řady nových developerských projektů. S hudebníkem Davidem Kollerem a filmařkou Alicí Nellis inicioval vybudování pražského kulturního centra MeetFactory.

Kontaktní formulář

Odesláním formuláře přijímám podmínky zpracování osobních údajů společností Trigema - jejich zpracování proběhne za účelem zaslání odpovědi na zadaný podnět a případné vytvoření obchodní nabídky.