Homepage Média

Zájem o byty roste, cena také

14. 05. 2021
Společné analýzy trhu společností Trigema, Skanska a Central Group poskytují přesný obraz vývoje na trhu s novými byty v Praze. Detailní analýzy trhu pak zpracovává a poskytuje realitní agregátor Flat Zone, který je součástí skupiny Trigema.

Rekordně vysoká poptávka po novém bydlení, nedostatečná nabídka volných bytů na trhu a rostoucí ceny. To je současná situace na realitním trhu v Praze.


Ke konci března bylo v nabídkách 4 200 bytů, což je nejméně za poslední tři roky. Jedním z hlavních důvodů, proč nabídka nestačí uspokojit poptávku, je podle developerů komplikované a zdlouhavé povolování staveb.

„V zemích Evropské unie trvá vydání stavebního povolení průměrně 174 pracovních dnů. V Praze si developeři potřebují vyhradit v průměru 246 pracovních dnů a provést 21 úkonů. Běžně se setkáváme s tím, že celý proces zabere mnoho let. Pokud by úřady daly developerům jasné mantinely a umožnily rychlou výstavbu, ceny přirozeně klesnou,“ domnívá se Peter Višňovský, ředitel realitní kanceláře LEXXUS, a připomíná, že Praha ročně potřebuje šest až osm tisíc nových bytů. Loni se jich povedlo postavit 4 436.

Na vlastní byt o výměře 70 metrů čtverečních potřebuje průměrně vydělávající člověk v Praze 14 ročních mezd a je velmi pravděpodobné, že se toto číslo bude ještě zvyšovat. Mezikvartálně se prodejní ceny pražských bytů zvedly v prvním letošním čtvrtletí o čtyři procenta na výsledných 112 233 korun za m2 včetně DPH. Vyplývá to z pravidelného čtvrtletního průzkumu společností Trigema, Skanska a Central Group. „V posledním čtvrtletí minulého roku to bylo ještě 107 876 korun za metr. Nejdražší jsou aktuálně byty pětipokojové a větší,“ přiblížil Radek Polák, mluvčí společnosti Trigema. Dvoupokojové byty byly nabízeny v průměru za 6 950 407 korun a třípokojové pak za 10 132 314 korun. Nejdražší jsou dlouhodobě byty v první městské části, nejlevnější na devítce.

Dvoupokojových bytů se během prvního čtvrtletí v Praze prodalo více než 900, jednopokojových se pak na trhu uplatnilo 478, třípokojových bylo více než 450 a čtyřpokojových 231. Data vyplývají z analýzy Trigemy a realitního agregátoru Flat Zone.

VLIV COVIDU JE ZANEDBATELNÝ

Podle mluvčího developerské společnosti FINEP Davida Jirušky se za poslední covidový rok nic zásadního nezměnilo. „Poptávka po bydlení je obrovská, úrokové sazby jsou příznivé a banky hlásí v posledních měsících rekordní zájem o hypotéky. Na trhu ale chybí několik desítek tisíc bytů a co je pro dostupnost bydlení velmi špatné, nových se povoluje stále méně a méně. Dnešní velký nedostatek bytů, vedle kontinuálního růstu cen stavebních prací i pozemků, stále zvyšujícího se daňového zatížení novostaveb a stejně tak velmi přísných technických norem, dostalo společnost do situace, kdy se dostupnost bydlení zhoršila úplně pro každého,“ míní Jirušek.
 
Zdroj: MF Dnes

Contact form

By submitting the form, I accept the conditions of processing of personal data by Trigema - their processing will take place in order to send a response to the complaint and possible creation of a business offer.