Úvod Média

Marcel Soural: Chceme objevovat netradiční stavitelské koncepty

23. 11. 2020

Marcel Soural
• Vystudoval Stavební fakultu ČVUT.
• Je ředitelem a jediným akcionářem společnosti Trigema, založené v roce 1994. Trigema je developerskou skupinou s vlastní stavební společností a firmou na správu budov a facility management. Soural je členem správní rady Centra Paraple, správní rady Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí a členem České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě.
• Manželka Veronika je šéfkou společnosti Czech Photo, která pořádá soutěže Czech Press Photo a Czech Nature Photo.

„Vlády po celém světě nechávají tisknout další a další peníze. A kde udržíte, nebo případně zvýšíte hodnotu majetku, když dochází současně ke znehodnocování měny? V nemovitostech. Pro drobné investory pak nejlépe v bytech,“ neobává se budoucnosti developer Marcel Soural, majitel firmy Trigema.


Jak vidíte zimní sezonu na Monínci? Touto dobou už se loni lyžovalo.
Monínec je na zimní sezonu připravený. A to včetně dodržení všech bezpečnostních opatření. Ve startu nás jen přibrzdila vládní opatření. Ta se ale dotkla i ostatních lyžařských areálů. Původně jsme počítali, že na Monínci zimní lyžování spustíme už 15. listopadu. V každém případě ale platí, že zůstáváme jedním z prvních míst v Česku, kde se dá vůbec lyžovat. Předpokládáme navíc, že se může opakovat situace z léta, kdy jsme měli ve srovnání s předchozími sezonami jednu z nejvyšších návštěvností. Každoročně do areálu během zimy zavítá až okolo 100 tisíc návštěvníků. I vzhledem k tomu, že není jednoduché odjet teď kvůli koronavirové situaci na hory do Rakouska nebo Itálie, věřím, že si k nám najde cestu ještě více lyžařů než v minulosti.

Co znamená současný stav pro vaši restauraci a robotickou vinárnu v Nových Butovicích?
Restaurace Trifot funguje podle toho, co současné podmínky nabízejí. Dopředu si může každý přes web vybrat, co si dá, a pak si to na místě vyzvedne. Nebo se stačí zastavit přímo u okénka restaurace, kde je personál na hosty po celou otevírací dobu připravený. Robotická vinárna je však z důvodu koronavirové pandemie uzavřena.

Plánujete dál investovat i do dalších oblastí mimo svůj hlavní byznys, tedy development? Na mysli mám například vinařství ve Veselí nad Moravou, jehož součástí má být hotel a kongresové centrum.
Projekt vinařství je v přípravě. Jakmile budeme mít všechna potřebná povolení, začneme se stavbou. Místo je zajímavé mimo jiné tím, že je v sousedství Baťova kanálu i tamního zámku. Kromě budovy vinařství se zde počítá s vinicí o rozloze 1,8 hektaru, alejí s cyklostezkou a nábřežím rozšířeného přístavu Baťova kanálu. Chybět nebudou ani nové ubytovací kapacity. Samotné víno Dog In Dock už na trhu máme déle než dva roky. Prodáváme ho přes e-shop vinařství a dále například v restauraci Trifot či na Monínci. Víno zatím produkujeme na některých okolních vinicích. Tedy především v oblasti Blatnice. Loni jsme například navázali spolupráci s vinohradnickou společností z Blatnice pod sv. Antonínkem a letos jsme koupili vinohrad ve vyhlášené historické viniční trati Plachty.

Pojďme k developmentu. Na podzim jste podepsali memorandum s Prahou 13 o chystaném projektu věže Top Tower u stanice metra Nové Butovice. Městská část projekt podpoří výměnou za váš příspěvek ve výši 36,5 milionu korun. Není to ve dvoumiliardovém projektu trochu málo?
Na první pohled se to nemusí zdát tolik, skutečnost je ale taková, že do místního veřejného prostoru investujeme z vlastní iniciativy už několik let. Nejedná se přitom o malé peníze. Do nové pěší zóny a dalšího vybavení jsme tu nalili už několik desítek milionů korun. Navíc celkové investice, které uvádíte, jsou ve skutečnosti téměř dvojnásobné. Dohromady se totiž jedná o více než 65 milionů korun. Z toho je na veřejné investice určeno přes 35 milionů korun a jako dar městské části na její další potřeby, například školství a dopravu, pak 30 milionů. To je mimo jiné o dost více, než jaká jsou ohledně příspěvků doporučení a metodika hlavního města Prahy.

Dokážete odhadnout, kdy by se „vrakodrap“ mohl realizovat?
Bude záležet na povolovacích procesech. Na přípravě projektu intenzivně pracujeme.

Studio Black n' Arch výtvarníka Davida Černého, který „vrakodrap“ navrhl, je součástí holdingu Trigemy. Vyplácí se vám tato investice?
Studio pracuje na řadě projektů, které připravuje jak developerská, tak stavební část našeho holdingu. Hlavním posláním Black n' Arch je to, aby zpracovávalo architektonické koncepty našich projektů v souladu s naší strategií a cíli. Spolupráce s Davidem se nám líbí a hodláme v ní pokračovat.

Aktuálně máte rozestavěné tři projekty. V jaké jsou fázi?
Na začátku listopadu už byl zkolaudovaný bytový areál Nová Nuselská. Prodat zbývá jen zhruba dvacítka z téměř 150 bytů. Novějším projektem je Bydlení Braník, jehož výstavbu jsme zahájili letos na konci února. Prodána je více jak třetina nabízených bytů a řadových domů. Hrubá stavba je aktuálně na úrovni třetího nebo čtvrtého nadzemního podlaží. S dokončením hrubé stavby počítáme příští rok na jaře a s její celkovou finalizací na podzim. V říjnu jsme pak v Karlíně začali se stavbou bytového projektu Fragment.

Fragment má být vaším prvním projektem nájemního bydlení. Proč jste se rozhodli vstoupit do tohoto segmentu?
Fragment je ukázkou toho, že chceme pracovat na projektech, které budou dostatečně hezké, funkční a užitné. Naší snahou je objevovat netradiční stavitelské koncepty, které budou vtipné, efektivně sloužící svému účelu, a budou přitom propojovat každodenní život s uměním. Lokalita Rohanského nábřeží naproti historické budově Invalidovny si o takový unikátní počin přímo říkala. Proto bude Fragment také sloužit nájemnímu bydlení, i když jsme si vědomi, že jsou s tím spojena jistá rizika. Připravujeme se současně na to, že v budoucnosti pravděpodobně ubude lidí, kteří za sebou budou chtít vláčet mnohamilionovou hypotéku a splácet měsíčně vysoké částky a další závazky s tím spojené. Někteří lidé začnou uvažovat jinak a dají raději přednost nájemnímu bydlení.

Plánujete Fragment po dokončení provozovat, anebo bude na prodej?
Naším záměrem je nechat si jej v portfoliu. O ničem jiném v tuto chvíli neuvažujeme.

Jak postupují přípravy na přestavbu bývalého smíchovského lihovaru?
Projekt získal územní rozhodnutí v právní moci. V současné době probíhají projekční práce pro stavební povolení. Jde o velkou stavbu s přibližně 650 bytovými jednotkami, zhruba 4500 metry čtverečními obchodních prostor a historickou budovou Varny. Bude to náš dosud největší investiční záměr. Fragment nás bude stát zhruba 1,5 miliardy, Top Tower 2,5 miliardy a Lihovar okolo 3,5 miliardy korun. Zahájení výstavby první etapy smíchovského lihovaru plánujeme na druhou polovinu příštího roku.

Zkuste se podívat do křišťálové koule. Co čeká trh v nejbližších letech?
Pokud se podíváme na trh s bydlením, jsem optimista. Zájem nepoleví. Lidé budou mít stále potřebu bydlet. Ať už ve vlastním, nebo pronajatém bytě. Vlády po celém světě zároveň nechávají tisknout další a další peníze, které se tím pádem více znehodnocují. A kde udržíte, nebo případně zvýšíte hodnotu vlastního majetku, když dochází současně ke znehodnocování měny? V nemovitostech. A pro drobné investory pak nejlépe v bytech. To je nejjednodušší způsob, jak naspořené prostředky výhodně investovat.
Pandemie koronaviru prokázala, že poptávka po bytech zůstává vysoká. Pokud nebylo možné navštívit zákaznické centrum, zarezervoval si zájemce byt přes internet. Vyřizují se tak i další záležitosti spojené s výběrem bytu. Zcela běžné jsou dnes třeba prohlídky bytů prostřednictvím virtuální reality. Moderní technologie pokročily mnohem dál, než jsme si například ještě před pěti lety mohli představit. Bydlení je jednou ze základních lidských potřeb. A bytů je na trhu stále nedostatek. Naši budoucnost vidíme v dobrém světle.

Zdroj: E15 Real Immo

Kontaktní formulář

Odesláním formuláře přijímám podmínky zpracování osobních údajů společností Trigema - jejich zpracování proběhne za účelem zaslání odpovědi na zadaný podnět a případné vytvoření obchodní nabídky.