Úvod Média

Z nabídky bydlení vymizely velké byty

25. 10. 2019
„To, že trh se drží na plusových číslech, je způsobeno investiční aktivitou obyvatel. Lidé si v bytech ukládají své peníze a následně je zhodnocují v nájmech. Takže nám tu pomalu vzniká trh s nájemním bydlením,“ říká Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema.

Prodej nových bytů v metropoli mírně posiluje a průměrná prodejní cena nadále stoupá. Ve třetím čtvrtletí letošního roku dosáhla cena prodaného bytu na 107 tisíc korun za metr čtvereční. Ty starší se pak přeprodávají v průměru za 89 tisíc. Vyplývá to z nejnovější analýzy prodeje nemovitostí v hlavním městě, kterou společně sestavují developeři Trigema, Central Group a Skanska Reality.


V průběhu posledních tří let se podle developerů výrazně proměnila struktura nabízených bytů. A to jak u novostaveb, tak i u starších bytů na sekundárním trhu a také v případě bydlení v pronájmu. „V poslední době výrazně roste nabídka malých bytů 1+kk a 2+kk,“ uvádí předseda představenstva společnosti Trigema Marcel Soural.

Zatímco v roce 2016 tvořily 56 procent nabídky bytů v novostavbách jednotky 3+kk a větší, nyní je situace opačná a dvě třetiny nabízených jednotek je jedno- či dvoupokojových. U starších bytů se v roce 2016 nabízelo k prodeji 67 procent třípokojových a větších bytů, nyní tvoří více než polovinu byty menší.

Velký zájem o malé jednotky se projevuje i na nájmech, kde se aktuálně nabízí ve dvou třetinách případů byty 1+kk a 2+kk, přitom před třemi lety byl poměr půl na půl.
Zároveň klesá i průměrná velikost nabízených bytů. Dnes je zhruba pětašedesát metrů čtverečních. Ještě v roce 2015 to bylo o deset metrů čtverečních více. „Kvůli vysokým cenám a omezení dostupnosti hypoték bude tento trend nejspíš pokračovat i nadále,“ uvádí šéf Central Group Dušan Kunovský.

Více než dvojnásobný nárůst
Stoupající trend v prodejích malých bytů potvrzují také zástupci realitních serverů. „První byty, které jsou nejrychleji prodané, jsou ve většině případů byty 1+kk,“ shrnuje Michal Pich ze serveru RealityČechy.cz. Meziročně se v Praze prodeje nových jednopokojových bytů zvýšily dokonce o 121 procent. „Ve třetím čtvrtletí 2018 se prodalo 256 jednopokojových bytů, ve stejném období roku 2019 jich bylo 565,“ dodává Soural.

Podle něj se počty prodaných bytů v Praze drží již několik let na stejné úrovni právě díky malým bytům. Velký zájem o tyto byty ale nadále zvedá průměrnou cenu na trhu. „To, že trh se drží na plusových číslech, je způsobeno investiční aktivitou obyvatel. Lidé si v bytech ukládají své peníze a následně je zhodnocují v nájmech. Takže nám tu pomalu vzniká trh s nájemním bydlením,“ říká Soural.

To se ostatně projevuje i na cenách nájmů. Ty jsou totiž ze sledovaných cen na trhu s bydlením nejstabilnější. Meziročně se podle developerských statistik ceny nájmů zvýšily jen mírně, v průměru se platí za metr čtvereční nájemné 324 korun. Největší nárůst se týká sídlišť.

Podle magistrátní analýzy, kterou zpracovala společnost Deloitte, například obyvatelé Hájů nebo Kamýku platí dnes stejné nájemné, jako platili obyvatelé Nového Města na konci roku 2014. „Nízká nabídka a regulace na bankovním trhu generuje zvýšenou poptávku po nájemním bydlení,“ vysvětluje náměstek primátora pro územní rozvoj Petr Hlaváček (Spojené síly pro Prahu / TOP 09). Pro nadcházející období developeři odhadují, že nárůst cen bytů v metropoli bude jen pozvolný, v některých lokalitách budou ceny držet svou stávající úroveň.

Chybějí stavební firmy
Některé odhady, například nedávná studie České bankovní asociace, dokonce předpokládají, že se s očekávaným zpomalením ekonomiky ceny bytů mohou dokonce krátkodobě snížit. Pokud se vinou krize sníží poptávka po bytech ve chvíli, kdy developeři budou chtít uvést na trh až sto tisíc připravených bytů na velkých brownfieldech, může to ceny posunout dolů.

Podle developerů se však v případě většího počtu budovaných bytů mohou do cen negativně promítnout vysoké částky za stavební práce. Stavební firmy jsou totiž už nyní na pokraji svých kapacit. „Stavebnictví je extrémně vytížené. V letošním roce se vytíženost stavebních firem pohybuje kolem 94 procent,“ uvádí ředitelka analytické společnosti CEEC Research Helena Skybová s tím, že ještě vytíženější jsou projektanti.

„Může se tedy stát, že i kdybychom chtěli začít stavět velký počet bytů, nebude, kdo by je postavil, a ceny stavebních prací ještě vzrostou,“ dodává Soural. „Aby došlo ke zlevňování, musela by především zlevnit cena stavebních prací a materiálů a zároveň by muselo dojít k výraznějšímu růstu nabídky na trhu,“ vysvětluje Petr Michálek, generální ředitel Skanska Reality.

Zdroj: MF Dnes

Kontaktní formulář

Odesláním formuláře přijímám podmínky zpracování osobních údajů společností Trigema - jejich zpracování proběhne za účelem zaslání odpovědi na zadaný podnět a případné vytvoření obchodní nabídky.